Na trase Paríž - Londýn - Amsterdam PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Friday, 25 April 2014 21:28

     Keď sa spojí štyridsať gymnazistov za účelom spoznať tri európske hlavné mestá, znamená to sedem skvelých dní, počas ktorých si nuda ani neškrtne. Naša cesta nabitá zvedavosťou sa začala 28. marca 2014 o piatej popoludní v neobyčajnom autobuse, ktorý kedysi patril futbalovému klubu Barcelona. Usadili sme sa do pohodlných kožených sedadiel, ktoré nám najbližších 24 hodín slúžili najmä ako posteľ, a vyrazili sme.

     Po celodennej a celonočnej ceste sme sa na hotel v Paríži tešili takmer tak, ako na Eiffelovku. Na druhý deň ráno všetci vyspatí, oddýchnutí a najedení sme sa vybrali spoznávať krásy "mesta zaľúbených". Vďaka programovej zmene (spôsobenej hotelovým personálom, ktorý zabudol na zmenu času na letný) sme začali azda najznámejším múzeom na svete. Louvre je skutočne fascinujúci, ale zvládnuť ho za tri hodiny, ktoré sme na to mali určené, je skrátka nemožné. Už pri vstupe sme si všimli húf ľudí a hneď nám bolo jasné, za čím sa náhlia. Obraz, pri ktorom stálo suverénne najviac zvedavcov, pozná hádam aj každé dieťa. Nuž ale kto by nechcel mať fotku s Monou Lisou? Po prehliadke sme prešli Tullierskymi záhradami, mostom ovešaným kladkami a došli sme až k Notre Dame. Chrám, ktorý uchváti zvonku aj zvnútra. Po rýchlej večeri a ceste parížskym metrom nás už čakala železná lady - krásna Eiffelovka, symbol Paríža a zlatý klinec nášho dňa. Na prvom poschodí sme boli unesení výškou, na druhom, po zdolaní skutočne veľkého množstva schodov, sme už boli na konci so silami, no našli sa aj takí, ktorí si trúfali vyjsť až na úplný vrchol. Odfotili sme sa a naozaj sme veľmi ocenili, že nás autobus čakal neďaleko.

     Nasledoval nočný presun trajektom do Londýna. Ranná prechádzka popri Temži nás nabila energiou a po pravých anglických raňajkách sme si to namierili rovno k parlamentu. Budova je to skutočne impozantná spolu s Big Ben-om, jedným zo symbolov Londýna. Odtiaľ je to už len pár metrov k známemu Londýnskemu oku. Pozreli sme si aj Westminsterské opátstvo, sfotili sme sa pri čiernych taxíkoch a, samozrejme, aj pri typických červených telefónnych búdkach či dvojposchodových autobusoch. Prvý deň v Londýne sme si stihli pozrieť aj čínsku štvrť, Britské národné múzeum, ako aj známu križovatku ulíc Piccadilli circus. Naším ďalším cieľom bol hotel. Po dvoch dňoch chodenia a noci strávenej na trajekte sme sa už nemohli dočkať sprchy a postele.

     Program druhého dňa v štáte s časom posunutým o hodinu dozadu sa začal v mestečku Cambridge. Krásne mesto, impozantné budovy, skvostná architektúra. Prekvapením pre nás bola plavba loďkou po rieke a my sme tak mali možnosť pozrieť si mesto z "pohodlia" plťky. Následne sme sa už nie loďkou ale naším autobusom presunuli do mesta Ely, kde nás už čakala thajská večera. Po tomto skutočne skvelom jedle sme si ešte pozreli majestátnu katedrálu a opäť sme sa presunuli do hotela načerpať sily do ďalších dní.

     Posledný deň v Londýne, keď sme sa už ako-tak vedeli orientovať podľa mapy mesta, sme začali v múzeu s obrovskou kostrou dinosaura hneď pri vstupe. Natural History Museum. Ani naň nám nestačili tri hodiny, keďže prvých pár minút sme boli očarení už len krásou samotnej budovy. Po rýchlej prehliadke sme mali viac-menej voľný program, v rámci ktorého sme si spravili dvojhodinovú prehliadku mestom, ktorú sme zakončili na typickej nákupnej ulici - Oxford street, z ktorej nikto neprišiel bez nákupnej tašky. Deň sme zakončili na Traffalgar Square, odtiaľ sme ešte prešli k Beckinghamskému palácu, ale čaj s kráľovnou sme už pre nedostatok času, bohužiaľ, nestihliFrown. V noci sme sa tunelom presunuli do posledného cieľa nášho výletu.

     Na mesto Amsterdam sme už ale mali len pár hodín. Stihli sme si pozrieť múzeum Vincenta Van Gogha, sochu Wilhelminy a aspoň časť centra mesta. Predpokladám, že je to naozaj šťastné mesto, keďže ľudia pôsobili veľmi pokojne a veselo. Večerná prechádzka Amsterdamom s cieľom nájsť autobus ukončila našu cestu spoznávania iných kultúr a národov.

     Nasledovala už len dlhá cesta autobusom (za týždeň sme si už zvykli, že ľudia z ulice si ho fotili) a 4. apríla o jedenástej večer sme sa opäť zvítali s rodičmi na parkovisku pri GLS. Na záver by som chcela v mene všetkých poďakovať organizátorke zájazdu PhDr. Alene Čepigovej (aj keď na mieste činu nemohla byť s nami), našej pani profesorke angličtiny Mgr. Jane Štalmachovej, pani profesorke PaedDr. Jane Guľovej, PhD., cestovnej kancelárii Soren a, samozrejme, aj všetkým účastníkom zájazdu, vďaka ktorým na týchto sedem dní plných zážitkov, skúseností a úsmevných okamihov nikto z nás len tak ľahko nezabudne. 

Ráchel Bartošová, študentka 3. D

Fotogaléria:

 

Last Updated ( Tuesday, 20 May 2014 21:02 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin