Striebro z celoštátneho kola geografickej olympiády putuje na GLS PDF Print E-mail
Tuesday, 20 May 2014 20:07

Obdobie jari je často pre mnohých študentov stredných škôl najťažším a niekedy aj rozhodujúcim. Tých najlepších z najlepších čakajú celoštátne kolá rôznych predmetových olympiád. Dlhoročnou tradíciou v našej škole býva vyvrcholenie geografickej olympiády v podobe celoštátneho kola kategórie A, B, CD a Z. Aj tento rok sa pomerne početná skupina nadšencov geografie, a zároveň výhercov krajského kola z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove zúčastnila na celoštátnom kole geografickej olympiády.

Konečne sme nemuseli vstávať skoro ráno a modliť sa, aby sme stihli prvý ranný vlak do Bratislavy. Tento ročník sa totiž konal v našom krajskom meste Prešov v dňoch 25. - 27. apríla 2014. Po príchode a ubytovaní sa v komfortne zariadenom prešovskom hoteli Lineas nás čakala terénna exkurzia na prešovskú Kalváriu, neskôr návšteva múzea opálovej bane Libanka neďaleko Prešova, a nakoniec prehliadka Solivaru.

Druhý deň bol pre nás rozhodujúci. Museli sme potrápiť svoje intelektuálne schopnosti náročným testom a neskôr prezentáciou a krátkou diskusiou obhájiť svoju dlho pripravovanú prácu pred nemalou konkurenciou a čoraz viac zanietene diskutujúcimi vysokoškolskými profesormi. Prichádzal večer a my sme sa chtiac-nechtiac museli ponoriť do tajomstiev prešovskej hvezdárne a planetária, kde nadpolovičná väčšina súťažiacich našla polhodinový pokoj v ríši snov.

Po dlhej a náročnej noci nás nedočkavosť z výsledkov neopustila ani ráno. Jednotlivci bardejovskej zostavy - Klaudia Glittová (3. A), Dávid Almássy (3. D), Samuel Foľta (4. C), Viktória Čepigová (2. D) a Dominika Dubovecká (1. B) sa tohtoročnej naozaj silnej konkurencii umiestnili do 8. miesta. Klaudia Glittová získala striebornú medailu v celoštátnom kole geografickej olympiády v kategórii CD. Niektorí boli šťastím bez seba, iných eufória akosi obišla. Samozrejme, každý by chcel byť víťazom, ale myslím, že aj neúspech môže byť dobrou cestou k vynikajúcemu výsledku. Takmer každý, kto sa už niekedy zúčastnil celoštátneho kola, môže povedať, že táto námaha a príprava zvykne priniesť ovocie v podobe nových skúseností, teoretických a praktických vedomostí, vecných cien, ale hlavne skvelých zážitkov s novými ľuďmi.

Snáď najväčšie poďakovanie patrí našim profesorom RNDr. Vladimírovi Sabolovi, PhDr. Lenke Lukáčovej a Mgr. Gabriele Žákovej, ktorí nás neustále vedú tými najlepšími cestami, aby sme sa aj my mohli stať významnými osobnosťami tohto geografického sveta. Ďakujeme.

Klaudia Glittová, študentka 3. A triedy

Last Updated ( Monday, 02 June 2014 15:11 )