Bronzový dejepisný úspech pre GLS PDF Print E-mail
Tuesday, 20 May 2014 20:43

Po skúsenostiach z iných súťaží som tento rok skúsil šťastie na dejepisnej olympiáde. Cesta k môjmu úspechu bola náročná, tŕnistá, ale nakoniec aj veľmi zaujímavá. Celoštátnemu kolu predchádzalo krajské kolo. To sa konalo 1. 4. 2014 na pôde Metodicko-pedagogického centra v Prešove. Krajské kolo pozostávalo z dvoch častí. Po teste nasledovala obhajoba práce. Prácu som zhotovoval so svojou konzultantkou PhDr. Annou Šimovou. Naša práca niesla názov Vplyv prvej svetovej vojny na vládu posledného Rakúsko-uhorského cisára Karola I. Po sčítaní bodov za jednotlivé kolá som obsadil 2. miesto. Z každej kategórie postúpili dvaja do celoštátneho kola, ktoré sa konalo 2. - 4. mája 2014 v Bratislave.

Čas plynul ako voda, až nadišiel čas sadnúť do vlaku a pobrať sa do nášho hlavného mesta zmerať si svoje sily s najlepšími dejepisármi na Slovensku. Cestoval som sám, no v Spišskej Novej Vsi som narazil na ľudí, ktorí išli rovnakým smerom ako ja. Boli to moji budúci súperi. V piatok 2. mája 2014 poobede sme docestovali a pobrali sa do skromných ubytovacích zariadení. Po registrácii sme sa zahrali na turistov a išli sme na exkurziu do Starého mesta. Mali sme možnosť vidieť skvosty našej, ale aj uhorskej histórie. Po prehliadke mesta sme sa vrátili do ubytovne, aby sme sa pripravili na budúci náročný deň, ktorý nás čakal. Skoro ráno sme písali test, následne po ňom sme obhajovali práce, teda podobne ako v krajskom kole a takou výnimkou, že proti mne stála elita dejepisárov. Nemal som žiadne vysoké ciele a necítil som tlak, to mi určite pomohlo. Mal som iba cieľ neurobiť žiadnu blamáž pre školu a skončiť v prvej desiatke. Na ďalší deň sa konalo samotné vyhodnotenie. Bolo v Primaciálnom paláci v Zrkadlovej sieni, presne tam, kde sa v roku 1805 podpisoval Bratislavský mier po bitke pri Slavkove. Záštitu nad celou dejepisnou olympiádou mal samotný minister školstva, vedy, výskumu a športu SR PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc. Obsadil som 3. miesto, no s takým úspechom som určite pred olympiádou nepočítal. Nie je zvykom ani pravidlom, aby sa na GLS nosili cenné kovy z dejepisných olympiád. Školu som reprezentoval tak ako vždy, najlepšie, ako som vedel.

Na záver spomeniem len toľko, že za tento úspech sa chcem poďakovať Bohu a za vedomosti z dejepisu ďakujem svojim učiteľkám zo ZŠ - Raslavice, ktoré mi neustále štepovali lásku k tomuto predmetu. Osobitne moja veľká vďaka patrí aj dvom ľuďom v GLS - PhDr. Anne Šimovej a Mgr. Štefanovi Matiašovi. Bez ich pomoci by som bronzovú medailu na naše gymnázium nepriniesol.

Ján Čverha, študent 4. E triedy

Last Updated ( Monday, 02 June 2014 21:45 )