Týždeň Modrého gombíka v Bardejove PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 02 June 2014 20:34

     Unicef - toto slovo sa najčastejšie v posledných týždňoch ozývalo po chodbách bardejovských škôl. Prečo a o čo ide? Unicef (detský fond) je celoslovenská organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom v najviac ohrozených krajinách sveta. Aj v tomto roku bola pripravená kampaň Týždeň Modrého Gombíka, ktorá sa zameriava na pomoc deťom v Ugande. Ide o zabezpečenie pitných a sanitačných prostriedkov pre tieto deti. Finančný príspevok za modrý náramok bol dobrovoľný. Náramok symbolizuje spojenie dvoch úplne rozdielnych svetov a ukazuje, že svet detí sa nás týka.

     V tomto roku si ale organizátori pripravili okrem každoročnej finančnej zbierky špeciálnu aktivitu. Išlo o flashmob. V doslovnom preklade ide o bleskovú zábavnú akciu, keď sa na jednom mieste stretne viac ľudí, urobia niečo bizarné, absurdné alebo vtipné a potom sa bez ďalších komentárov rozídu. Choreografiu Flashmob si v spolupráci s organizáciou Unicef pripravil tanečník Jaroslav Beker. Voľne prístupné video (uverejnené na stránkach unicef.sk) už len čakalo, kým niekoho osloví a pomôže tak vytancovať vodu pre deti v Ugande. Nečakalo sa dlho. Lenka Semanková a Denisa Lenková z Gymnázia Leonarda Stöckela sa rozhodli zapojiť nielen naše gymnázium, ale všetky školy v meste do tejto akcie. Keďže naša škola už viac rokov spolupracuje s organizáciou Unicef v projekte Školy pre Afriku, oslovili koordinátorku Mgr. Janu Leškovú a rozbehli tak Flashmob v Bardejove.

     Cieľ bol jednoduchý - vyzbierať čo najviac peňazí a prekonať tak minuloročnú sumu (len za našu školu 861 eur), a tiež pripraviť benefičný koncert, na ktorom by si Flashmob všetci spoločne zatancovali. Aby sa školy mohli zapojiť, museli sme ich s plánom oboznámiť. Tomu predchádzali série prednášok v stredných, základných i materských školách. Prednášky, prezentácie spojené s výučbou tanca priniesli množstvo zážitkov, nových priateľov a najmä dobrý pocit, že nás všetkých spája jeden cieľ, a to pomáhať. Oslovili sme každú školu v Bardejove, dokonca aj zopár škôl mimo mesta v obci Zborov či Chmeľová.

     V obci Zborov sme pripravili osobitný program, lebo problém s cestovaním znemožnil žiakom prísť do mesta na benefičný koncert. 15. mája 2014 sme teda navštívili Základnú školu v Zborove. Obecným rozhlasom sme oboznámili občanov s konaním zbierky v obci. Po jej skončení sme sa už pripravovali na program v telocvični školy. Zopár hudobných čísel v réžii muzikantov Gymnázia Leonarda Stöckela, aktivity pre deti v podobe hier a súťaží a samotný Flashmob boli len malou generálkou pred tým, čo sa chystalo v meste. Deti sa modrým náramkom, ktoré symbolizujú jednotu dvoch svetov, veľmi potešili, podarilo sa vyzbierať sumu 53,87 eur, za čo im ďakujeme.

     Benefičný koncert bol v Bardejove naplánovaný na 16. mája 2014, no pre nepriaznivé počasie sme v poslednú chvíľu koncert preložili na 19. mája 2014, keď sa počasie umúdrilo. 13 škôl a približne 2000 účastníkov si prišlo zatancovať na Radničné námestie do Bardejova, aby podporili dobrú vec a vychutnali si príjemné predpoludnie v sprievode mladých talentov z Gymnázia Leonarda Stöckela, skupiny Zinbox One a tanečnej skupiny Šprti. Súťaže, maľovanie na tvár pomáhalo a tancovalo pre deti v Ugande. Aby sa tento benefičný koncert mohol uskutočniť, pomáhal každý, kto mohol. Mesto Bardejov, kultúrne oddelenie mesta Bardejov, Gymnázium Leonarda Stöckela, BTV, HOS Bardejov, Trudon nábytok, AZ kabelky, Oriflame Bardejov, Suveníry i Joker. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za pomoc pri realizácii. Poďakovanie patrí i študentom, ktorí s čímkoľvek pomáhali, i tým, ktorí tancovali. Podarilo sa nám vyzbierať sumu 2 163 eur, ale aj zabaviť sa a zatancovať si a otvoriť tak prvý ročník Flashmobu v Bardejove. Áno, dobre ste čítali. O rok pokračujeme. Ďakujeme, Bardejov!

 

Lenka Semanková, študentka 3. C triedy 

 

Last Updated ( Monday, 02 June 2014 21:23 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin