Nech žije kráľ! PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Sunday, 22 November 2015 09:49

Po Európskom dni jazykov sa vo štvrtok 5. novembra v aule Gymnázia Leonarda Stöckela uskutočnila ďalšia vydarená „anglická“ akcia. Cieľom tohto podujatia bolo priblížiť si udalosti z 5. novembra 1605 – nepodarený atentát spáchaný na anglického kráľa Jamesa I.

Príčinou atentátu bola nevraživosť medzi katolíkmi a protestantmi v Anglicku. Jeho hlavným aktérom bol Guy Fawkes (katolík), ktorý mal v pláne spolu s ďalšími 13 „spiklencami“ vyhodiť do povetria celú budovu parlamentu počas zasadnutia, na ktorom mal kráľ (protestant) osobne prehovoriť. Tento plán však prekazil anonymný list, vďaka ktorému stihli vojská v poslednej chvíli atentátu zabrániť a Guya Fawkesa spolu s jeho komplicmi zatknúť. Neskôr ich všetkých obesili a na rad prišiel aj samotný hlavný aktér, ktorý pri pokuse o útek spadol, zlomil si väzy a zomrel. To, že kráľ prežil, oslavuje celé Anglicko ohňostrojmi a pálením figuríny Guya Fawkesa, čo sa podobá na naše tradičné upaľovanie Moreny.

Aby sme otestovali pozornosť študentov a zistili, čo všetko sa o Guyovi Fawkesovi počas jednej netradičnej hodiny stihli naučiť, pripravili sme aj kvíz s otázkami. Zúčastnili sa ho štyria dobrovoľníci, ktorí dokázali, že na základe prezentácie a veľmi vydarenej divadelnej scénky našich nadaných bilingvalistov si zapamätali množstvo informácií. Veselo tam bolo aj vďaka skvelým hudobným vystúpeniam šikovných muzikantov GLS.

Víťazi kvízu si odniesli sladkú výhru a všetci zúčastnení sa už tešili na Tea Party so sušienkami, ktorá sa v našej škole stala už tradičným zakončením takýchto jazykových podujatí.

V neposlednom rade patrí veľká vďaka pedagógom z PK anglického jazyka, hlavne RNDr. Rozálii Kusendovej a Mgr. Anne Nižnik, pretože si dali námahu a spolu so skupinkou študentov pripravili skvelý program, ktorým nám spríjemnili a oživili bežný stredoškolský deň. Už teraz sa tešíme na ďalšie podobné podujatie!

Ivana Ščuroková, študentka GLS, 3.C