GLS - áci po stopách vojnovej histórie... PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková   
Sunday, 22 November 2015 10:00

 

Už ste sa niekedy dostali do iného štátu len tak, že ste sa prešli po miestnosti? Seminaristom z GLS sa takéto niečo podarilo v piatok 9. októbra 2015 počas exkurzie do  vyhliadkovej veže na Dukle pri Svidníku. Napriek tomuto zábavnému momentu bolo cieľom našej výpravy najmä priblížiť  budúcim aj terajším dejepisným maturantom priebeh a dôsledky vojny. Je totiž veľmi dôležité, aby spomienky na tieto udalosti nezapadli prachom a aby sa vryli do pamätí aj ďalším generáciám.

Z vyhliadkovej veže, kde nás možno trochu prekvapila poriadna zima, no zaujal výklad sprievodcu, sme sa pobrali k neďalekému Pamätníku 1. československého armádneho zboru, ktorého súčasťou je aj vojenské pohrebisko, kde je pochovaných celkom 565 príslušníkov spomínaného zboru.

Naše ďalšie kroky smerovali do Vojenského historického múzea vo Svidníku. Tam sme mali možnosť detailne sa zoznámiť s priebehom prvej aj druhej svetovej vojny. Súčasťou tejto veľmi zaujímavej prehliadky bolo aj krátke video natočené počas Karpatsko-duklianskej operácie. A boli to práve zábery na odhodlané tváre vojakov, vybuchujúce míny a mŕtve telá, ktoré každého člena tejto GLS-áckej výpravy prinútili pozastaviť sa nad  strašnou históriou, ktorá o nás, napriek všetkému, vypovedá tak veľa. Určite sme si uvedomili, že by sme už nikdy nemali dovoliť, aby satakéto udalosti opakovali.    
Zastavili sme sa aj pri majestátnom Pamätníku Sovietskej armády, kde je pochovaných viac ako 9000 sovietskych vojakov.   

Napokon sme sa obohatení o kus smutnej histórie pobrali domov. Zo Svidníka sme si odniesli dôležité informácie, fakty a poznatky, na ktoré si určite spomenieme pri maturite, no boli to najmä pocity a emócie, na ktoré nezabudneme snáď nikdy. Aj takýmto spôsobom možno spestriť vyučovanie dejepisu.   Ďakujeme organizátorom tohto podujatia – PhDr. Anne  Šimovej a Mgr. Štefanovi Matiašovi.

 

Ivana Ščuroková, GLS  Bardejov, 3.C

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin