Zober loptu,nie drogy PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Thursday, 10 December 2015 19:28

V piatok 13. novembra 2015 navštívili našu školu – Gymnázium L. Stöckela – traja policajti. Na prvý pohľad to môže znieť odstrašujúco, ale nestalo sa nič hroznéJ. Žiaci 1.D a 1.G sa zúčastnili prednášky so zameraním na protidrogovú prevenciu, a tak sme u nás privítali kpt. Mgr. Mariána Valkučáka a pplk. Mgr. Viliama Sasaraka.

Na začiatku sa ujal slova Mgr. M. Valkučák, ktorý nám ozrejmil základné pojmy týkajúce sa policajnej práce. Dozvedeli sme sa, aký je rozdiel medzi priestupkom a trestným činom, aká je premlčacia doba pri priestupkoch a aká pri trestných činoch. Poznáme aj dobu výkonu trestu za konkrétne trestné činy. Pri vražde je to približne 20 rokov a pri ozbrojenej lúpeži (dokonca už len pri pokuse) 7 – 12 rokov. Ďalej sme sa dozvedeli, ako sa postupuje pri protizákonnom správaní. Samozrejme, každý trestný čin sa posudzuje inak, do úvahy sa berie aj vek páchateľa.

Počas prednášky bolo spomenutých aj niekoľko reálnych príkladov trestných činov, s ktorými sa policajti bežne stretávajú pri práci. Vieme už, že za zbraň sa v istých prípadoch považuje aj pero a za trestný čin sa považuje aj odcudzenie peňaženky bez ohľadu na finančný obnos v nej, tak isto aj krádež čo i len jednej kukurice z družstva, ktoré patrí do pôdneho fondu SR.

Súčasťou prednášky bol aj príchod psovoda npráp. Martina Maliňáka a jeho nemeckého ovčiaka, ktorý je špecializovaný na vyhľadávanie drog (a ktorý, mimochodom, zožal veľký úspechJ). Npráp. M. Maliňák nám rozprával o akcii zameranej na protidrogovú prevenciu s názvom „Čisté školy“. Dozvedeli sme sa, že pes je vďaka svojmu čuchu najlepšou alternatívou hľadania drog, predmetov alebo osôb. Tam, kde zlyháva technika, nastupuje pes. Nemôže to však byť len taký obyčajný pes. Je špeciálne trénovaný už od 7 týždňov a chodí na pravidelné preskúšania. Vo všetkých drogách sa nachádza zložka THC a práve túto zložku pes vycíti. Jej pachová stopa tam ostane aj po 6 mesiacoch.

Taktiež sme mali možnosť vidieť ukážku bežného zásahu takéhoto psa. Pes so psovodom prechádzal popri nás, zastavil sa pri vopred pripravenej taške s pervitínom, priľahol ju a neodišiel, ani keď ho psovod volal preč. To bol pre nás jednoznačný dôkaz, že takýto pes sa nedá oklamať ani ovplyvniť.

Vypočuli sme si aj pár skutočných prípadov, ako napríklad, keď nejaká pani predávala drogy, ktoré mala ukryté v kočiari s dieťaťom alebo ako 60-ročná dôchodkyňa predávala drogy priamo z domu.

Za možnosť zúčastniť sa na tejto prednáške ďakujeme Mgr. Martine Harčarikovej, ktorá celú akciu zorganizovala, a  tiež príslušníkom PZ SR, ktorí boli ochotní podeliť sa s nami o časť svojej práce.

Verím, že prednáška splnila svoj účel a zanechala v nás dostatočnú nechuť prežiť to, o čom sme dnes počúvali.

Alexandra Humeníková, študentka GLS, 1.D