Jazyčníci PDF Print E-mail

Ešte v jeden decembrový deň sa na Gymnáziu L. Stöckela uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Zástupcovia štyroch ročníkov sa rozdelili do dvoch skupín. Prváci s druhákmi súťažili v kategórii B a tretiaci so štvrtákmi v kategórii A.

Olympiáda pozostávala z troch častí. Pod prísnym dozorom poroty, pozostávajúcej z našich profesoriek slovenského jazyka a literatúry, sme sa pustili do riešenia testu zameraného na čitateľskú gramotnosť, ale aj na gramatické a literárne vedomosti. Hneď za ňou nasledovala druhá časť - transformácia textu. Slová sme obmieňali, vymýšľali a spriadali do zmysluplného celku. Z hláv sa nám len tak dymilo a to ešte nebol koniec. Poslednou (treťou) časťou bol ústny prejav. Témy boli pre niektorých ťažkým orieškom, niektorí zasa sypali vety ako z rukáva. Z dverí učebne sme však (niektorí Smile) odchádzali s úsmevmi nad dobre zvládnutým výkonom.

Netrpezlivo sme čakali na vyhodnotenie. V kategórii A zvíťazil Jakub Čopák (4. C) a v kategórii B Natália Zápachová (2. A), obidvaja tak postúpili na krajské kolo, ktoré sa konalo 26. 1. 2016 na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove.

Po usilovnom štúdiu, presedených nociach nad knihami a strávených hodinách riešením testov nastal ten deň, keď sme si mali vydobyť svoje slovenčinárske miesto v kraji. V teste sme zo seba vydali maximum, pocity boli zmiešané. Po písomnej časti a po prednesení ústneho prejavu sme mali nádej, že nie je všetko stratené Smile. Dúfať sme neprestali. Keďže sme si vytiahli vysoké poradové čísla v ústnej časti, išli sme ako poslední v oboch kategóriách. Po celom "bojovnom dni" sme tak na zvuk nášho mena vkročili do miestnosti, kde už čakala porota. Argumentovali sme, či žiť radšej v meste alebo na dedine, a tí starší sa zasa snažili zaujať krátkym tvorivým medailónom ich obľúbeného spisovateľa. Rozprávali sme "odušu", miestami sme ani netušili, ako sa nám slová rinuli na jazyk. Ocenili to Smile.

Celý týždeň sme čakali výsledky. A ako sme dopadli? Naša škola obsadila v krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry medailové miesta. Jakub Čopák obsadil bronzovú priečku v kategórii A a Natálii Zápachovej patrí strieborná medaila v kategórii B.

Poďakovanie patrí PaedDr. Jane Guľovej, PhD. za pomoc a prípravu, a tiež našim profesorkám slovenského jazyka a literatúry Mgr. Edite Koščovej a PhDr. Anne Šimovej, lebo bez nich (a hodín s nimi) by naše slovenčinárske srdcia tak "neplápotali" Smile.

Natália Zápachová, študentka 2. A triedy