Už sme finančne gramotní! PDF Print E-mail

Keďže v našej triede je o rôznorodosť zamestnaní u rodičov postarané, mali sme možnosť dozvedieť sa niečo viac o založení študentského účtu a o jeho následnom vedení. To všetko vďaka pani Miriam Gmitterovej, ktorá si na pomoc prizvala aj svoju kolegyňu z VÚB banky. Najskôr sme si "zašli" do histórie, ako teda vôbec peniaze vznikli. Potom sme sa už vrhli do bádania vo svete bankovníctva. Zistili sme, že k vybaveniu účtu ešte stále potrebujeme prítomnosť rodiča, kým nedovŕšime 18 rokov (pozor! Do plnoletosti to bez mamy či otca má svoje riziká). V dnešnej modernej dobe existuje veľa spôsobov, ako sa "zbaviť" svojich peňazí. Pomocou internetbankingu môžeme posielať peniaze na účty iných, stačí nám len pripojenie na internet a zadanie prihlasovacích údajov. Poznáme aj novinku - IBAN, 24-miestny kód, ktorý slúži namiesto čísla účtu. Platba kartou sa taktiež zľahčila, na nákup do 20 € nám slúži bezkontaktná karta, pri ktorej nemusíme zadávať PIN-kód a ktorej plne funkčnú zmenšeninu si môžeme prilepiť na mobil či zavesiť na kľúče.

No za všetkým stoja aj isté riziká, či už zneužitia karty, prípadná krádež či dosiahnutie "mínusu" a sme v debete. (VŽDY si nechávajte nejakú finančnú rezervu!) Našťastie sa dá pred tým chrániť tým, že si môžeme zvoliť ľubovoľný denný limit, ktorý nesmieme prekročiť (ten nám, bohužiaľ, nastavujú rodičia Smile). Ak nám kartu naozaj ukradnú, nie je treba zúfať, pretože je poistená v našej banke. Keď zavoláme do pobočky alebo sa pripojíme na internetbanking, môžeme si kartu dočasne deaktivovať a banka nám ju zablokuje. Ak po štúdiách začneme byť zárobkovo činný, môžeme požiadať i o úver. A to všetko sa dá robiť len s jediným účtom.

Za takúto prínosnú inštruktáž do praxe ďakujeme pani Miriam Gmitterovej a jej kolegynke a, pravdaže, aj našej pani triednej profesorke PaedDr. Jane Guľovej, PhD., ktorá sa nás snaží zorientovať na ceste životom nielen na hodinách literatúry Smile.

Tešíme sa na ďalšie návštevy našich rodičov a ich informácie z rôznych profesijných zákutí!

Barbora Žáková, študentka GLS, 1. D

Last Updated ( Tuesday, 15 March 2016 10:01 )