Dobre rečniť je umenie PDF Print E-mail

Vyskúšali ste si už niekedy, na akej úrovni sa nachádza vaša schopnosť predniesť svoj názor pred hŕstkou pozorných poslucháčov prostredníctvom ústneho prejavu? Koľkých poslucháčov by ste zaujali natoľko, že by vás boli ochotní počúvať od začiatku až do konca? Koľkých by ste presvedčili až natoľko, že by začali s vami súhlasiť? Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá,  ale schopnosť vyjadriť svoj názor a postoj k istým veciam použitím správnych slov usporiadaných do viet, je naozajstné umenie.

Možnosť zistiť, či sa v nás skrýva aspoň kúsok takéhoto talentu sme mali v decembri v tomto školskom roku. Vtedy každý z nás štvrtákov dostal úlohu vybrať si tému, najlepšie súvisiacu so slovenčinou alebo literatúrou, o ktorej by chcel rečniť pred svojimi spolužiakmi a profesorkou slovenčiny. Po trojtýždňovom spracovaní témy nastal ten moment, keď sa každý z nás postavil pred svojich spolužiakov a zisťoval, či by sa dokázal v budúcnosti uplatniť, napríklad ako politik. Niektorí počas svojej rétoriky pôsobili sebaisto, iní menej. Azda najpozornejším poslucháčom bola pani profesorka, ktorá sa sústredila nielen na samotný prejav rečníka, ale aj na obsah prejavu a originalitu spracovania témy.

Po triednom kole, v ktorom sa mnohí ukázali ako veľmi dobrí rečníci, nasledovalo školské kolo. V ňom sa zúčastnili len tí najlepší. konalo sa 29. februára 2016. Za vytvorenie príjemnej atmosféry ďakujeme našim obetavým pani profesorkám, pani profesorke Mgr. Edite Koščovej a pani profesorke PaedDr. Jane Guľovej, PhD., ktoré boli zároveň porotkyne tejto súťaže. Na školskom kole sa zúčastnili desiati študenti, čo by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že nie je pre "ostrieľaného" rečníka nič stresujúce, no o to väčšiu trému mal každý z nás.

Súťaž bola rozdelená do troch disciplín: test zameraný na znalosti z jazyka, pripravený ústny prejav a nepripravený ústny prejav, čo bolo pre nás zúčastnených veľké prekvapenie. Testové otázky niektorých potrápili viac, iných menej, no väčšina to považovala za dobrý tréning pred maturitnými testami. Každý však bol viac sústredený na druhú časť súťaže, teda na pripravený prejav. Odzneté prejavy sa týkali naozaj zaujímavých tém. Mohli sme počuť názory nielen na konkrétne literárne diela a ich konfrontáciu so životnou realitou, ale dozvedeli sme sa mnoho nového aj o samotných literárnych obdobiach, ako napríklad o literárnej moderne. Nie všetky prejavy sa týkali len slovenčiny, literatúry či iných druhov umenia. Zaujímavé boli aj netradičné témy Reč tela a Tradície folklórneho tanca aj s praktickými ukážkami, ako na to.

Po tejto súťažnej disciplíne sa nikto nevyhol najobávanejšej časti - nepripravený prejav. Nebol však úplne nepripravený, každý mal päť minút na to, aby si premyslel, o čom bude hovoriť. Snažili sme sa zo všetkých síl s vyžrebovanou témou bojovať, ale výsledok bol všelijaký. Dobre sme sa pri tom aj pobavili, keďže človeku sa občas podarí v situáciách, keď potrebuje rozprávať pohotovo, "vypudiť" zo seba vtipnú "hlášku".

Po toľkom množstve dobrých "rétorík" sa netreba čudovať, že pani profesorka mala na konci súťaže hlavu v smútku a bola na pochybách, koho označiť za toho najlepšieho. Vtedy sme aj my boli poctení objektívne určiť svojho favorita, a tak sme sa, hoci len na krátku chvíľu, stali porotcami.

Oficiálne výsledky sme sa dozvedeli nasledujúci deň. Na prvom mieste v kategórii pripravených prejavov sa umiestnil Richard Bačo zo 4. D triedy. Druhé miesto obsadila jeho spolužiačka Diana Popovcová a tretie patrilo Alexandre Exnerovej zo 4. E. V druhej kategórii, kategórii nepripravených prejavov, patrí prvé miesto Bronislave Kacianovej zo 4. D triedy. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili žiačky 4. C triedy - Nikola Remetová a Monika Greifová.

Netrpezlivo sa už tešíme na krajské kolo a dúfame, že sa v ňom zástupcom našej školy podarí uspieť. Aké to je, postaviť sa pred poslucháčov a presvedčivo obhajovať svoj názor, už vieme. Držte nám prsty!

Nikola Remetová, študentka GLS, 4. C

Last Updated ( Tuesday, 15 March 2016 10:01 )