Sen alebo realita? PDF Print E-mail

Vo štvrtok 3. marca 2016 sa v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela konal literárny seminár žiakov a profesorov Gymnázia L. Stöckela v Bardejov. Ten sa v pravidelných intervaloch už niekoľko rokov koná v popoludňajších hodinách v priestoroch knižničnej čitárne. Vždy sa zaoberá nejakou špeciálnou a zaujímavou témou, tentoraz ňou bol Magický realizmus v Jarošovej Tisícročnej včele.

Téma bola poňatá z viacerých aspektov. Duchovného, filozofického, ale aj literárneho. Na začiatku hneď upútala zaujímavo spracovaná scéna, ktorá bola v réžii Mgr. Slávky Kollárovičovej. Seminár začal hudobne v podaní štvrtáčok Timey Jazudekovej (4. B) a Júlie Pilárovej (4. B). Melódie adekvátne dotvárali atmosféru každého vstupu a rovnako citlivo vypĺňali aj prestávky. Nechýbala ani ľudová hudba a tanec, s ktorou sa predstavili Milan Šutor (3. B) a jeho spolužiaci. Celým programom nás sprevádzali moderátori Izabela Kapsdorferová (3. E) a Mgr. art. Juraj Bochňa, ktorí viedli jednotlivé rozhovory s hosťami.

Na úvod nás jednotliví študenti uviedli do atmosféry obdobia, situácie a aj pohnútok, ktoré smerovali nielen Petra Jaroša k vytvoreniu literárnej predlohy, ale aj Juraja Jakubiska k natočeniu známeho rovnomenného filmu. Neskôr nám krátku ukážku z filmu zahrali študenti gymnázia a Mgr. art. Juraj Bochňa, ktorý sa takto mohol na chvíľu "vteliť" do svojho hereckého výkonu. Prvou z hostí, ktorá sa ujala slova, bola Mgr. Jana Lešková, ktorá nás voviedla do filozofickej roviny nielen diela, ale aj myšlienkových pochodov jednotlivých postáv a subjektov deja. Poukázala na snovosť a potrebu snov v živote. Na ich prepojenie s realitou a vedomím. Od tohto postoja sa neskôr odrážali aj ostatní hostia.

Druhá vystúpila PhDr. Mária Bušiková, PhD., ktorá priblížila literárny aspekt diela, jeho postavenie v slovenskej literatúre a objasnila tiež spojitosť s fundamentalizmom. Vysvetlila jednotlivé alegórie a metafory v texte a "pripodobnila" ich rôznym životným skúsenostiam. Priblížila nám tému diela, teda to, na čo by sme nemali zabudnúť a zachovať si vo svojom srdci. Posledným z hostí bol stály člen týchto odborných seminárov ThDr. Anton Červeň, PhD. Ten ako zvyčajne objasnil teologickú, resp. náboženskú výpoveď diela. Tak ako aj Mgr. Jana Lešková sa držal snov a ich prepojenia s realitou a konaním ľudí. S ich podvedomím a šťastím. Ukázal, že je dôležité snívať v každom veku a nestrácať svoje sny.

Po celý čas prebiehali v pozadí na plátne ukážky z filmov, rozhovorov či rôznych akcií spojených s dielom alebo autorom, čo celému podujatiu dodávalo ešte prepracovanejší ráz. Bolo cítiť, že sa diváci cítili "vo svojej koži", čo sa zračilo na ich usmiatych tvárach a uvoľnených postojoch. Smiech bolo počuť hádam až na ulicu. Sme zvyknutí, že nám tieto poobedia dobijú energiu a donútia nás na pár chvíľ zastaviť sa a zamyslieť sa aj nad niečím iným, než len nad "problémovým" svetom.

Tak žime svoje (čo najkrajšie) sny (aj) v realite!

Aneta Vašková, študentka GLS, 3. C

Fotogaléria:

Foto 1: Zľava: Mgr. art. Bochňa, Mgr. Kollárovičová,

PhDr. Bušiková, PhD., Mgr. Lešková, ThDr. Červeň, PhD.

Foto 2: Učinkujúci
Last Updated ( Monday, 21 March 2016 17:35 )