Slovo je šťastím i tragikou, výrazom ľudského života, sám život... PDF Print E-mail
     Recitácii sa venujem už od svojich ôsmich rokov, no pocit z dobre odvedenej práce je stále rovnako potešujúci, ako keď som v ruke držala svoj prvý diplom. Za všetkými  úspechmi sú hodiny práce v spolupráci profesorov a inak to nebolo ani v prípade recitačnej súťaže Vansovej Lomnička, na ktorej som sa tento rok zúčastnila po prvýkrát, no zároveň sa stala mojím najväčším úspechom vôbec.
 
     Do prednesu sa snažím vkladať prirodzenosť a čo najpresnejšie zachytiť podstatu danej básne. No aj napriek dlhoročným skúsenostiam ma pred každou súťažou opantá tréma a mám čo robiť, aby som ju zahnala. Táto súťaž bola pre mňa veľkou výzvou, no nikdy by som nepovedala, že sa môžem dostať tak ďaleko. Keď som vyhrala okresné kolo súťaže, ktoré sa konalo v Okresnej knižnici Dávida Guttgesella v Bardejove, bola som nesmierne šťastná, že sa mi to podarilo práve s básňou, ktorá mi prirástla k srdcu, a zároveň nadšená tým, že ju môžem v mojom podaní predviesť aj iným milovníkom umeleckého slova v krajskom kole.
 
     Išla som tam s „malou dušičkou“ a vypočula som si prednesy ostatných recitátoriek z Prešovského kraja. V malej galérii Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove, kde sa konalo krajské kolo súťaže Vansovej Lomnička, som sa cítila naozaj príjemne, bolo o nás úžasne postarané. Po skončení prednesov nasledovalo očakávané vyhodnotenie. Bolo to ale prekvapenie, keď predsedníčka poroty vyslovila moje meno v súvislosti s 1. miestom a reprezentáciou nášho kraja na celoslovenskej úrovni v Banskej Bystrici. Bol to neopísateľný pocit a po uistení, že skutočne odznelo moje meno, som vykročila vpred po úprimné gratulácie a najvzácnejší diplom, aký som kedy získala. Bolo mi nesmiernou cťou stáť po boku recitátoriek takýchto kvalít a som všetkým „nápomocným“ vďačná za túto jedinečnú možnosť.
 
     Pevne verím, že celoslovenské kolo súťaže Vansovej Lomnička bude pre mňa veľkým prínosom. A práve v takýchto chvíľach si stále uvedomím, koľko možností sa naskytne človeku, ktorý sa rozhodne rozvíjať svoj (hoc i ten najmenší) talent.
 
Izabela Kapsdorferová, 3.E

Last Updated ( Wednesday, 13 April 2016 16:25 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin