Svet spisovateľa Petra Krištúfka v aule GLS PDF Print E-mail
     V piatok 8. apríla 2016 sme sa vybraní študenti GLS, majúci niečo dočinenia s literatúrou, zahrali na Kolumbovcov a vybrali sa do auly objavovať spisovateľský svet Petra Krištúfka, pomerne známeho slovenského spisovateľa, ktorý zavítal do našej školy.  Keď ste o ňom náhodou ešte nepočuli, teraz sa to zmení.

     Peter Krištúfek sa narodil v roku 1973 v Bratislave. Vyštudoval VŠMU, konkrétne filmovú a televíznu réžiu, ktorú využil pri tvorbe vyše 20 autorských dokumentárnych filmov, za ktoré získal aj viacero ocenení v oblasti réžie. Aj napriek týmto úspechom u neho prevládla chuť venovať sa spisovateľskému remeslu, a tak je známy najmä ako spisovateľ. Svoje poviedky najprv publikoval v periodikách, ako napríklad Vlna, Romboid, Pravda, SME, Rak a v ďalších. Stal sa  trojnásobným finalistom literárnej súťaže Poviedka a získal prémiu Ceny Ivana Kraska za zbierku krátkych próz Nepresné miesto, ktorá bola zároveň jeho debutom. Medzi jeho ďalšie diela sa radia knihy Hviezda vystrihnutého záberu, Voľným okom, Blíženci a protinožci, Rota pomalého nasadenia, Mimo času, Ema a smrtihlav, Atlas zabúdania, 75W a satirický román Šepkár, z ktorého naši žiaci predviedli pár ukážok. Mimoriadny úspech dosiahol aj román Dom hluchého, ktorý bol preložený do angličtiny, poľštiny, češtiny, bulharčiny, amharčiny, holandčiny a arabčiny.
 
     Počas besedy, ktorú moderovali Denis Talár z 3.C a Miroslava Lapčáková z 2.B,  autor prezradil, že bol silno ovplyvnený svojou mamou, Zorou Krištúfkovou, známou scenáristkou, ktorá v ňom vzbudila záujem o písané slovo. Ale nejaké tie bunky zrejme podedil aj po svojom otcovi, lekárovi, a tak spočiatku vôbec neuvažoval o štúdiu literatúry, ale naopak,  po maturite na gymnáziu sa chcel vybrať prírodovedeckým smerom. Stredoškolské roky strávené na gymnáziu však neboli pre Petra Krištúfka najkrajšie, keďže ako typický spisovateľ bol citlivým a zasnívaným tínedžerom. Taktiež priznal, že povinné čítanie na strednej škole nemal veľmi v obľube a autorov, ktorých mu odporúčali učitelia literatúry, objavil a ocenil až ako dospelý, obzvlášť si obľúbil tvorbu Charlesa Baudelaira a Ericha M. Remarqua. O tom, že má k literatúre a knihám naozaj blízko, svedčí aj to, že knihy zbiera a môže sa pochváliť naozaj zaujímavými zberateľskými kúskami.
 
     Budúci spisovatelia medzi nami sa dozvedeli aj to, že inšpirácia sa dá čerpať naozaj z čohokoľvek, názvy diel sú veľmi dôležité, je potrebné mať zápisník na zapisovanie nápadov a ideí, písať a tvoriť môžete naozaj hocikde a hocikedy, dokonca aj o tretej nadránom a najdôležitejším faktorom je mať okrem štipky talentu najmä pevnú vôľu a výdrž dokončiť svoje dielo a následne potom odvahu odhaliť ho svetu. Našu besiedku ozvláštnilo aj hudobné vystúpenie v podaní Miroslavy Lapčákovej, keďže Peter Krištúfek je aj muzikantom a pôsobí v hudobnej skupine EYE...naozaj všestranný umelec. K záveru nám pán spisovateľ na požiadanie prečítal ukážku zo svojej knihy Dom hluchého a navnadil nás na svoju najnovšiu knihu Telá, ktorá vyjde už 15. apríla 2016.
 
     Veríme, že sa všetkým zúčastneným stretnutie a beseda s týmto zaujímavým človekom páčila a v niekom možno podnietila iskru vydať sa na spisovateľskú dráhu. Za organizáciu ďakujeme našim profesorkám slovenčiny a členom  projektu Živý bič, bez ktorých by sa nám do sveta spisovateľov nebolo podarilo nahliadnuť.


Adriana Tulenková, 2.C
Last Updated ( Tuesday, 26 April 2016 15:31 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin