Investoval do toho úplne všetko a oplatilo sa! PDF Print E-mail
     Teodor Holtman, študent Gymnázia Leonarda Stöckela, sa šachu vytrvalo venuje od svojich šiestich rokov. Už v škôlke sa zapísal do šachového krúžku pod vedením pána Vlada Nováka a práve vďaka hravej forme prezentovania tohto športu si ho zamiloval a aktívne sa mu venuje dodnes. Netrvalo dlho, kým absolvoval prvé súťaže a postupné „menšie“ šachové víťazstvá prerástli do celoštátneho úspechu, o akom v Bardejove nebolo počuť už pekných pár rokov! Teo sa totiž stal víťazom celoštátneho turnaja v kategóriách do 18 aj do 20 rokov a postúpil na celosvetové majstrovstvá, ktoré sa tento rok budú konať v Rusku.
 
     V krátkom rozhovore ozrejmil svoj osobný postoj k tomuto, vo všeobecnosti nie veľmi populárnemu športu. Šach preňho znamená veľmi veľa hlavne preto, čo všetko doň investoval a čo všetko sa mu z neho už podarilo „vyťažiť“. Tento šport zlepšuje koncentráciu, pamäť, logické myslenie, no najdôležitejšie je, že mu prináša radosť. „Dal som to toho úplne všetko, či už po časovej alebo finančnej stránke. Tento šport nie je financovaný rovnako ako ostatné, človek si teda musí veľa vecí hradiť sám.“ Tvrdí, že uživiť sa šachom je veľmi ťažké, a preto sa v budúcnosti vidí skôr ako právnik.
 
     Zastáva názor, že za šachovou zručnosťou predovšetkým nestojí len talent. „Z 90% je za tým tvrdá drina a zvyšných 10% tvorí talent, ktorý však spočiatku nehrá veľkú rolu.“ Šach sa však dá prelínať a spájať aj s inými športmi. Aj Teo sa venoval powerliftingu, tenisu, pingpongu, florbalu a rôznym ďalším športovým aktivitám, no len tento potiahol na dlhoročnú profesionálnu úroveň, a to prevažne na úkor tých ostatných. „Šachová partia sa skladá z viacerých častí, ktorým je treba venovať sa krok po kroku. Je to podobné ako s futbalom. Futbalista najskôr trénuje šprint a potom strely na bránu. V princípe robí šachista niečo podobné. Vďaka fyzickej výdrži dokáže v konečnom dôsledku dlhšie rozmýšľať a koncentrovať sa.“
 
     Jeho pocity pred jednotlivými turnajmi sa striedajú v závislosti od ich dôležitosti. Postupom času sa naučil sústreďovať svoje myšlienky počas partie na nič iné okrem nej. „Na celoštátnom kole som sa sústredil na konkrétny výkon a hľadal som čo najlepšie ťahy. So stresom som sa snažil vyrovnať už skôr, aby som potom mohol hrať najlepšie, ako viem. Nesústredil som sa na nič iné, a to je dôležité.“
 
     Teo búra predsudky o šachistoch outsideroch a tvrdí, že je to len obyčajné škatuľkovanie a tento atribút šachistu je čisto individuálny. Zdôrazňuje obrovský rozdiel medzi majstrovstvami republiky a celého sveta. Uvedomuje si prítomnosť absolútnych profesionálov, ktorí boli podchytení ešte v rannom veku a už dnes vedia, že sa šachom budú živiť. Pomerne vtipné však je, že o sebe tvrdí, že šach hrať ani veľmi nevie. Každopádne mu všetci ostošesť fandíme, držíme palce a ďakujeme za šírenie dobrého mena Gymnázia Leonarda Stöckela aj mesta Bardejov!
 
     Poďakovanie patrí aj RNDr. Antonovi Almássymu, ktorý v škole nad jeho šachovými ťahmi drží ochrannú ruku.
 
Ivana Ščuroková, 3.C
 
 
 
Last Updated ( Monday, 09 May 2016 12:17 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin