GLS získalo strieborrnú medailu na celoštátnom kole geografickej olympiády PDF Print E-mail
     V dňoch 29. 4. – 1. 5. 2016 sa konal 44. ročník geografickej olympiády v Banskej Bystrici, na ktorom našu školu – Gymnázium L. Stöckela reprezentovali tri šikovné žiačky, ktoré zabojovali v krajskom kole, vyhrali v ňom dve zlaté a jednu striebornú medailu a postúpili tak na celoslovenské kolo.

V prvý deň súťaže sme sa po ubytovaní v jednom z hotelov v centre Banskej Bystrice a registrácii do súťaže pobrali na menší dobrodružný výlet. Navštívili sme neďalekú  Španiu Dolinu, kde nás čakala prehliadka čarokrásneho okolia a hutníckych baní, a tiež prednáška o baníctve a spracovávaní medi v okolí Španej Doliny.

V nasledujúci deň sme už však tvrdo bojovali o najlepšie posty. Dopoludnia, hneď po tom, ako nás na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela privítali páni profesori a zaželali veľa šťastia a zdaru, sme písali dve formy testov. Prvý v slovenskom jazyku, ktorý bol zameraný na praktické úlohy, rýchlu rozvahu a logické spájanie predmetov a faktov. Ďalší test bol výlučne v anglickom jazyku. Každoročne sa koná aj medzinárodné kolo geografickej olympiády a práve test v anglickom jazyku nás mal preveriť, ako vieme zlúčiť geografiu a angličtinu. To však nebol záver nášho boja. Po obede sa konali obhajoby prác, kde sme prezentovali naše práce na dané témy, ktoré sme počas školského roka písali, konala sa diskusia s oponentmi a mohli sme spoznať, ako si počínali ďalší súťažiaci pri písaní prác zo všetkých krajov Slovenska. Na záver dňa sme sa zúčastnili na historicko-poznávacej prehliadke po večernej Banskej Bystrici, navštívili sme Matejov dom – múzeum v centre mesta a obhliadli si dominanty námestia SNP ako Hodinovú vežu, Pamätník oslobodzovania Bystrice, Čierny obelisk, či Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Súťaž vyvrcholila vyhodnotením opäť na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela nasledujúce nedeľňajšie dopoludnie. S výsledkami sme boli veľmi spokojní. Prváčka Zuzana Kohutová (1.C) s prácou na tému Zaniknuté obce Slovenska získala 9. miesto a druháčka Veronika Žáková (2.A) sa umiestnila na 6. mieste s prácou na tému Máme ešte v našich regiónoch/mestách čistý vzduch? Obe súťažiace mali na olympiáde premiéru a stali sa úspešnými riešiteľkami.

Najväčší úspech však mala tretiačka Aneta Vašková (3.C), ktorá s prácou Štáty, ktoré nie sú na mapách – neuznané a predsa existujúce štáty sveta vybojovala v celoslovenskom kole krásnu, striebornú medailu, a zároveň postúpila do užšieho výberu na medzinárodné kolo, ktoré sa bude konať v Číne.

Anete veľmi držíme palce a ďakujeme našim profesorkám geografie  PhDr. Lenke Lukáčovej a Mgr. Bibiáne Pavlišákovej, ktoré mladých geografov na súťaž pripravovali.

Zuzana Kohútová, študentka GLS, 1.C
Last Updated ( Friday, 10 June 2016 13:42 )