Študenti GLS navštívili Štrasburg PDF Print E-mail
     Keď sme sa v jeseni minulého roku rozhodli napísať pánu europoslancovi Borisovi Zalovi, ani v tom najkrajšom sne sme si nemysleli, že by to mohlo takto dopadnúť. Deviati študenti tretieho ročníka sme sa na krúžku Mladý Európan, ktorý funguje na Gymnáziu Leonarda Stӧckela pod vedením profesorky PhDr. Lenky Lukáčovej, pripravovali na súťaž s rovnomenným názvom určenú pre tretiakov všetkých stredných škôl. Vďaka týmto aktivitám sme mali možnosť navštíviť centrum európskej politiky – Európsky parlament v Štrasburgu a Radu Európy. Prijali sme tam totiž pozvanie od pána europoslanca doc. PhDr. Borisa Zalu, CSc.
 
     V pondelok 9. mája 2016 v noci sme s plnými kuframi nastúpili do autobusu pripravení na dobrodružstvo. Cesta síce nebola jednoduchá, no zvládli sme ju bez akýchkoľvek komplikácií a v utorok večer sme boli už v mestečku Erstein, ktoré je neďaleko Štrasburgu.  Práve tam sme boli ubytovaní v jednom z penziónov. Po krátkom čase, ktorý sme mali na ubytovanie, sme sa hneď ponáhľali na chutnú trojchodovú večeru, ktorá nás po dlhej ceste potešila. Zvyšok večera sme strávili spolu a pripravovali sa na zajtrajší deň. Všetci sme sa tešili.
 
     Stredu sme začali výdatnými francúzskymi raňajkami – croissanty, šunky, syry, marmelády, to všetko a omnoho viac sme mali možnosť vyskúšať. Sýti sme nasadli do autobusu, ktorý nás odviezol až do centra mesta Štrasburg. Už z okien autobusu sme sledovali dianie navôkol a ostali sme v úžase. Krása mesta nás veľmi oslovila. Najprv sme sa šli pozrieť na Štrasburskú katedrálu Notre Dame, pri ktorej sme si spravili aj nespočetné množstvo fotografií a „selfíčiek“. Potom sme sa stretli s odbornou asistentkou pána europoslanca, s pani Lýdiou Miartus. Tá pre nás pripravila plavbu loďou riekou L´ill, ktorá sa tiahne mestom. Porozprávala nám ešte niečo o meste, zvyšok sme sa dozvedeli na lodi. Počas viac ako hodinovej  plavby sme videli architektúru mesta, historickú, ale aj tú modernú. Na poludnie sme už sedeli v jednej z tradičných reštaurácií v centre mesta a obedovali sme. Trojchodové menu obsahovalo typické francúzske jedlá, ktoré nám veľmi chutili. Potom sme sa poprechádzali po meste, nakúpili suveníry, dali si zmrzlinu a o štvrtej sme už sedeli v autobuse, ktorým sme sa priviezli až pred budovu Európskeho parlamentu.
 
     Pri vstupe sme všetci ostali uchvátení interiérom budovy. Neskôr sme sa zúčastnili krátkej prednášky o fungovaní Európskeho parlamentu, ktorú pre nás pripravil jeden z pracovníkov parlamentu. Po prednáške k nám zavítal pán europoslanec Boris Zala. Pripravil pre nás zaujímavú diskusiu. Nechal nám miesto aj na otázky, čo sa nám veľmi páčilo, a tak sme sa zapojili do debaty. Potom sme absolvovali spoločné fotenie s europoslancom pri vlajkách členských štátov Európskej únie a už sme sa ponáhľali navštíviť tribúnu zasadacej miestnosti Európskeho parlamentu. Tam sme si v tichosti nasadili slúchadlá, cez ktoré sme počuli, čo vravia všetci europoslanci v našom rodnom jazyku. Práve riešili problém s Tureckom.
 
     Návšteva parlamentu bola veľmi inšpirujúca. Po náročnom dni sme sa vrátili do hotela v Erstein a absolvovali opäť trojchodovú, výdatnú večeru. Ako sa hovorí: “Iný kraj, iný mrav.“ Mestečko Erstein nás tiež veľmi oslovilo. Malé, uzučké chodníčky desaťtisícového mestečka... ako keby sme sa ocitli vo filme. Táto noc bola v Esrtein posledná. Vo štvrtok sme zbalili kufre, nasadli do autobusu a odviezli sa do Rady Európy. Je to európska inštitúcia, ktorá zastrešuje hlavne ochranu ľudských práv a slobôd. Pani, ktorá nás sprevádzala, nám podala konkrétnejšie informácie a zaviedla nás do rokovacej miestnosti. Poobede nás čakal typický francúzsky obed, chvíľkový rozchod a cesta naspäť na Slovensko.
 
     Keď sa teraz obzeráme do minulosti a spomíname na chvíle prežité v Štrasburgu, nedá mi spomenúť skvelú partiu ľudí na čele s pani profesorkou PhDr. Lenkou Lukáčovou, ktorej vďačíme za nádherné spomienky. Ak by sme mali možnosť, určite by sme neváhali opäť navštíviť toto mesto. Štrasburg je nádherné mesto so živou históriou. Keď prechádzate ulicami, cítite ju až v končekoch prstov. Pomaly sa vpíja do kostí a prechádza až do vášho najvýkonnejšieho orgánu, ktorý sa jemne zachvie pri myšlienke: „Som Európan. A som na to hrdý.“
 
Zuzana Benková, Mária Gavalová, študentky GLS, 3.D
 
Fotogaléria:
 
  

Foto 1: GLS-áci s p. europoslancom Zalom a p. europoslankyňou Smolkovou 

Foto 2: GLS pri Rade Európy
 
Last Updated ( Friday, 10 June 2016 13:42 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin