V Anglicku - v škole života PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Wednesday, 26 April 2017 13:56

V Anglicku – v škole života

Určite sa mnohí z nás chcú aspoň na chvíľu ocitnúť v anglicky hovoriacej krajine a objednať si pravé anglické raňajkyJ. V marci tohto roku sa 39 žiakov z Gymnázia L. Stöckela rozhodlo preskúmať a prejsť najznámejšie anglické miesta. Nechýbal medzi nimi slávny Stonehange, Exeter a, samozrejme, ani vysnívané mesto Londýn.

V piatok 24. marca sme si pobalili kufre a vydali sme sa na našu jazykovo-poznávaciu cestu do Anglicka. Žiaci 1.G triedy spolu s ostatnými študentmi pod vedením Mgr. Bibiány Pavlišákovej, Mgr. Aleny Gombošovej, Mgr. Moniky Andrejovskej a Mgr. Martina Mikulu nasadli do autobusu a vydali sa na nekonečne dlhú cestu stredom Európy.

Cesta do Anglicka viedla cez Poľsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Vo francúzskom Dunkirku sme strávili prvú noc. Veľmi sme si však nepospali, lebo sa posúval čas o hodinu dopredu a už v skorých ranných hodinách sme sa ponáhľali na trajekt. Cestu trajektom nám spríjemňoval nádherný východ slnka, ktorý v diaľke odhaľoval veľké biele útesy Anglicka. Vylodili sme sa v prístavnom meste – Dover. Našou prvou zastávkou bolo krásne historické mesto Canterbury, ktoré nám dodalo pocit typického anglického mestečka. Tam sme okúsili pravé anglické raňajky a anglický čaj s mliekom.  Vidieť a odfotiť sa pri najznámejšej nerozlúštenej záhade – obrovskom Stonehenge sa nám podarilo tiež. Po tomto zážitku sme už mierili do cieľového mesta – Barnstaple, kde na nás už čakali naše hostiteľské rodiny.

Náš bežný deň v Anglicku začínal raňajkami. Tvorili ich prevažne cereálie s mliekom, toasty s rozmanitými druhmi džemov s džúsom alebo čiernym čajom. V Barnstaple sme tak ako aj na Slovensku, chodili do školy. Navštevovali sme jazykovú školu SOL (Sharing One Language). Na začiatku kurzu sme všetci dostali „Course Journal“, a tak sme si každý večer vyplňovali domáce úlohy. V škole sme denne strávili 4 vyučovacie hodiny. Obohatili sme si tam našu slovnú zásobu a dozvedeli sa veľa o histórii a kultúre Barnstaplu a iných miest Devonu, za čo vďačíme hlavne našim dvom lektorkám Kirsty a Catherine.

Po vyučovaní sme mali polhodinovú prestávku na obed, ktorý nám naše hostiteľské rodiny každodenne pripravovali. „Packet lunch“ sa skladal z rôznych sendvičov, keksíkov a chipsov. Najedení sme sa každé popoludnie vybrali preskúmať nejaké nové zaujímavé prostredie. O miestach, ktoré sme navštevovali, sme už veľa vedeli, pretože sme sa o nich učili už v škole.

Prvý deň nás čakala prehliadka Barnstaple so sprievodcom Tomom, ostatné dni nás sprevádzal náš nový kamarát Tim. Naši sprievodcovia rozprávali veľmi pútavo, a preto sme z každého mesta alebo dedinky odchádzali s úsmevom na tvári. Navštívili sme pláže Woolacome a historické mesto Ifracombe, kde aj „zapršal“ osviežujúci dážď. V stredu sme boli na celodennom výlete v Exeteri – hlavnom meste Devonu. Obrovská katedrála, ktorá sa tam nachádzala nás očarila zvonku aj zvnútra. Prešli sme sa „Šikmou uličkou“ z Harryho Pottera a taktiež aj „Parlament street“ ktorá je vyhlásená za najužšiu ulicu. Ďalšie dni po škole sme navštívili aj Lynton, Lynmouth a Clovelly.

Na konci týždňa sme robili záverečný projekt. Vyšli sme do ulíc a pýtali sme sa ľudí pár otázok k vopred vybratej téme. Po prezentácii projektov sme dostali certifikát a urobili sme si záverečnú fotku s lektorkami.

V nedeľu v skorých ranných hodinách sme sa všetci rozlúčili s rodinami a čakala nás príjemná cesta do Londýna. V svetovej metropole sme navštívili fascinujúce a prínosné – National History Muzeum a Science Muzeum. Pri Buckinghamskom paláci sme stihli výmenu stráží a oddýchli sme si v parku v St. James. Samozrejme, navštívili sme aj známy Tower Brige spolu s Tower of London. Mať Londýn ako na dlani nám na druhý deň poskytol pohľad z Londýnskeho oka. Nasledoval veľkolepý Big Ben, od ktorého sme sa neskôr presunuli na Trafalgar square a na záver na známu Oxfort Street.

Večer sme nastúpili na trajekt a opustili sme anglickú pevninu. Cesta domov ubiehala rýchlejšie, v Bardejove nás čakali naši rodičia a tešili sa, ako im porozprávame všetky zážitky.

Na jazykovo-poznávacom pobyte sme sa veľa naučili či už z anglického prostredia, kultúry alebo z angličtiny samotnej a sme presvedčené, že naň budú všetci spomínať len kladne. Hovorí sa, že „jeden jazyk určí vašu životnú trasu, dva jazyky vám otvoria všetky dvere na ceste.” A my sa už na to veľmi tešíme.

Petra Palubová, Karin Kapsdorferová, študentky GLS, 1.G