Využitá príležitosť PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Saturday, 02 September 2017 18:47

VYUŽITÁ PRÍLEŽITOSŤ

Tak ako každý rok, aj v tomto roku sa konala olympiáda z geografie. Pre nás študentov Gymnázia L. Stöckela je to vždy jedna z príležitostí rozšíriť si obzor v tejto oblasti. A tak som sa aj ja spolu s niekoľkými spolužiakmi rozhodla využiť túto možnosť a prvý raz napísať prácu o jednej zo zaujímavých geografických tém. Nevybrali sme si jednoduchú cestu. Niekoľko mesiacov sme väčšinu svojho voľného času venovali zhromažďovaniu a triedeniu informácií z najrôznejších oblastí. Neskôr sme sa pustili do písania jednotlivých kapitol. Naša úloha bola náročná, ale napriek tomu zaujímavá, veď prostredníctvom literatúry sme precestovali odľahlé kúty našej zeme a dozvedeli sa ďalšie podrobnosti o miestach v našom okolí. Pomaly sme sa približovali k vytúženému cieľu a za sebou sme videli niekoľko desiatok strán, ktoré sme o vybraných témach napísali.

24. marca 2017 sme sa so svojimi prácami zúčastnili krajského kola geografickej olympiády v Prešove. Prezentovali sme výsledky našej niekoľkomesačnej práce a pri vypracovaní testov sme ukázali svoje vedomosti v oblasti geografie. Z Prešova sme si odniesli okrem užitočných skúseností aj niekoľko ocenení, ktoré odmenili naše niekoľkomesačné snaženie. V kategórii B sa Zuzana Kohútová (2.C) umiestnila na 3. mieste s prácou Premeny môjho sídla v čase. Ja som so svojou prácou Island – magnet cestovného ruchu súčasnosti získala prvé miesto, a tak ma nasledujúci mesiac čakala ďalšia príprava. Postupne som prenikala hlbšie do sveta geografie a získavala nové vedomosti a zručnosti, ktoré som mala zúročiť na celoštátnom kole.

Celoštátne kolo geografickej olympiády sa konalo 21. –  23. 4. 2017 v Košiciach. Piatkové popoludnie sme spolu s ostatnými súťažiacimi strávili spoznávaním okolia Košíc a dozvedeli sme sa mnoho o špecifikách kraja, v ktorom toto mesto leží. Na druhý deň sa z nás – mladých bádateľov, ktorí spoznávali Košický kraj, stali húževnatí súťažiaci. Horlivo sme vypĺňali súťažné testy a so zápalom sme opisovali obsah našich prác. Po celodennom súťažení sme si večer prezreli historické centrum Košíc a dozvedeli sa mnoho zaujímavého o dominantách tohto krajského mesta.

Posledný deň súťaže čakali na tých, ktorým sa podarilo zostaviť najzaujímavejśie práce, ale i na tých, ktorí v nejednoduchých testoch preukázali najlepšie vedomosti či zručnosti, pekné ceny. I pre mňa bola táto nová skúsenosť užitočná a som rada, že za svoju usilovnú námahu som smela dostať odmenu nielen v podobe dobrého pocitu z napísanej práce, ale aj v podobe bronzovej medaily z celoslovenského kola.

Poďakovanie patrí Mgr. Martinovi Mikulovi a vedúcej PK geografie PhDr. Lenke Lukáčovej za odbornú pomoc a pedagogické usmernenie.

Dorota Porubská, študentka GLS,1.D