Vlastnými spomienkami priblížené PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková   
Saturday, 02 September 2017 19:04

Vlastnými spomienkami priblížené

 

            Prvý maturitný deň sa tretiaci, seminaristi „občiankári“, zúčastnili aktivít, ktoré boli venované spoznávaniu života jednej z komunít, ktorá bola súčasťou nášho mesta – židovskej komunite. Začali sme prednáškou v Chevrabikurcholim na Kláštornej ulici a pokračovali exkurziou v Košiciach, kde sme navštívili ortodoxnú synagógu na Puškinovej ulici. Tam nás so širokým úsmevom privítala pani JankaTesser, ktorú naši študenti už poznali z  návštevy v našej škole, kde nám prišla rozprávať s pani Martou Gyoriovou o osudoch ukrývaných detí počas holokaustu. Neváhali nám rozpovedať príbehy ich vlastných životov, aj keď boli ich spomienky veľmi bolestivé. 

V Košiciach sme sa dozvedeli čosi nové zo židovských zvykov a kultúry, pani Janka Tessernám odkryla tajomstvá synagógy – vyryté mená dvoch židov, ktorí boli neskôr zavraždení v koncentračných táboroch. Ešte predtým sa viacero rodín ukrývalo práve v tejto synagóge, kde boli prezradení, časť z nich bola zastrelená (dokonca aj dvojmesačné dieťa) a časť odvlečená do koncentračných táborov. Aj takéto smutné príbehy napísala história. Spomenula taktiež aj vlastné zážitky a skúsenosti jej rodičov, čo našich tretiakov zaujalo najviac. Neskôrštudentov sprevádzala celou synagógou a zavítali sme aj do Galérie Ľ. Felda, ktorá sa nachádza blízko synagógy. Ľudovít Feld bol akademický maliar  nízkeho vzrastu, ktorý bol nútený maľovať pre Mengeleho počas väznenia v Osvienčime. Tému holokaustu začal spracovávať vo svojich dielach, ktoré boli často kreslené uhlíkom či ceruzou, čo znázorňovalo akúsi stálu temnosť a nepokoj v jeho duši. Tretiaci mali jedinečnú šancu pozrieť si diela práve z tejto série, ktoré boli oceňované aj zahraničnými turistami. Naša škola sa často venuje téme židovstva a tak dúfame, že tragické osudy ľudí sú dostatočným ponaučením pre dnešnú mládež.

            Gymnázium Leonarda Stöckelauž roky veľmi úzko spolupracuje s občianskym združením Vita in suburbium a Bardejov JewishPreservationCommittee, ktoré spravujú komplex židovského suburbia v Bardejove. Aj z tohto dôvodu naši študenti často navštevujú pamätník holokaustu, kde prebieha zážitkové vyučovanie a tešia sa na otvorenie zrekonštruovanej starej synagógy. Dokonca ponúkli pomocnú ruku ako dobrovoľníci pri upratovaní v areáli suburbia – Dome zhromaždenia (BetMidraš). Téma židov nášmu gymnáziu rozhodne nie je ukradnutá, v študentoch pestujeme náboženskú i kultúrnu znášanlivosť.

            Ďakujeme Mgr. Jane Leškovej za organizáciu podujatí spojených so židovskou tematikou.

            Adrián Mihalik, študent GLS, 3. A

Last Updated ( Thursday, 12 October 2017 22:03 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin