Smer Múzeum SNP a Národná rada SR PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Saturday, 02 September 2017 19:06

Smer Múzeum SNP a Národná rada SR

So začínajúcou výletovou sezónou v tomto školskom roku sme sa aj my seminaristi „občiankári“ vydali na exkurziu do nášho hlavného mesta. V piatok 9. júna 2017 v skorých ranných hodinách sme sa síce rozospatí, no na druhej strane plní nadšenia usadili a vyrazili na dlhú cestu, ktorá nás čakala. Väčšina z nás hodiny cestovania v autobuse využila na načerpanie síl, ktoré boli potrebné na tento výlet.

Okolo ôsmej hodiny ráno náš autobus zaparkoval priamo pred Múzeom SNP v Banskej Bystrici. Nasledoval krátky oddych a ranná prechádzka pred otvorením múzea, ktorého budovu sme si mali možnosť obzrieť zatiaľ len zvonku. S príchodom deviatej hodiny sa nám otvorili brány tohto pamätníka. Privítal nás  milý sprievodca, prostredníctvom ktorého sme sa mohli dozvedieť čosi viac o našej histórii v čase 2. svetovej vojny od rozbitia Československej republiky, o autonómii Slovenska až po vyhlásenie Slovenského štátu.

Pri vstupe nás vítal pamätník Obete, známy vďaka tomu, že oheň horiaci pred pamätníkom nikdy nezhasne. Socha je symbolom vyrovnávania sa slovenskej spoločnosti so svojou vlastnou minulosťou. Ďalší symbol sa ukrýva v tvare budovy múzea. Tá je rozdelená na dve časti spojené mostom. V tej menšej, znázorňujúcej život na Slovensku pred povstaním, sa začala exkurzia. Mostom, symbolom uskutočnenia SNP, sa prešlo do druhej, väčšej časti múzea opisujúceho život po Slovenskom národnom povstaní. Študenti si mohli prezrieť originálne uniformy vojakov, zbrane či rôzne iné používané náčinie. Expozíciu dopĺňali informačné tabule, filmové ukážky a naozaj skvele podaný výklad sprievodcu.

Po našom privítaní sa nás pán sprievodca opýtal otázku, ktorú sme mu mali zodpovedať v závere prehliadky. Našou úlohou bolo zistiť, aký je počet schodov v tomto múzeu, po ktorých sme práve kráčali. Hneď v úvode sme sa usadili a začali pozerať krátky dokument, v ktorom bola načrtnutá téma druhej svetovej vojny emotívnym spôsobom cez osud detí. Po pozretí dokumentu sme hneď vedeli reagovať na otázku, koho každého sme mali možnosť vidieť. Zazneli tam mená ako Adolf Hitler, JosefMengele a rasové kritériá, nacistické symboly, kde sme videli, aké hrozné pokusy tento lekár vykonal na nevinných ľuďoch.

Nasledovala prehliadka celého múzea, počas ktorej sme všetci pozorne počúvali všetky informácie. S niektorými z týchto informácií sme sa stretli na hodinách dejepisu, no iné boli pre nás úplne nové.

V závere prehliadky sme nášmu sprievodcovi odpovedali na jeho otázku. Schodov bolo presne 29, čo symbolizuje dátum začiatku SNP, ktorému je venované celé múzeum ako pamiatka na túto významnú historickú udalosť pre Slovákov.

Náš výlet však ani zďaleka nekončil. Po presune do autobusu sme sa okolo jedenástej hodiny dopoludnia vydali na cestu už do spomínaného hlavného mesta – Bratislavy, kde sme šťastne dorazili. Autobus nás zaviezol pred Bratislavský hrad, ktorého krásu sme si mohli vychutnať aj vďaka slnečnému počasiu. Cieľom našej exkurzie nebol však historický hrad, ale Národná rada Slovenskej republiky.

Po kontrole pred vstupom do budovy, ktorú sme všetci absolvovali, nás už privítal hovorca Národnej rady Slovenskej republiky pre styk s verejnosťou Mgr. Ľubomír Adamišin. V úvode sme boli oboznámení so štátnymi dokumentmi, symbolmi. Mali sme možnosť vidieť napríklad štátnu pečať, kópiu originálu Ústavy SR či zástavu prvého slovenského parlamentu z roku 1848.

Po presune na prvé poschodie budovy NR SR nás čakal pohľad na originály obrazov Albína Brunovského, maľované priamo na dreve. V každom z týchto obrazov by sme našli množstvo jedinečných odkazov, ktoré nám autor zanechal prostredníctvom svojho diela.

Rovnako sme mali unikátnu príležitosť dostať sa do rokovacej sály NR SR, na miesta určené nielen pre novinárov, no dokonca aj priamo na pozíciu predsedu Národnej rady, kde sme sa neváhali hneď odfotiť. Dozvedeli sme sa informácie o výboroch NR SR a ich činnosti, o počte a rozdelení poslancov, rokovacom poriadku a možnosti živého vysielania na internetovej stránke NR SR. Počas celej prehliadky nám boliMgr. ĽubomírAdamišin a Mgr. Ondrej Dostál ochotní odpovedať na akúkoľvek našu otázku.

Po skončení oficiálneho výkladu, sme mali možnosť stretnúť sa s pánom poslancom Mgr. Ondrejom Dostálom aj v kinosále NR, ktorý sa námvenoval počas celej našej návštevy v parlamente(hoci bol piatok). Mali sme takú našu „tlačovku“, kde sme mali priestor na položenie rôznych, miestami zvedavých otázok. Toto stretnutie bolo tiež jednou z možností, ako zistiť odpovede na to, čo nás zaujíma. Mnohí z nás túto jedinečnú šancu využili, a tak sme počas celého stretnutia diskutovali na rôzne témy, ako napríklad vzrastajúci extrémizmus, zákaz politickej strany ĽSNS, kauzy,ekonomické otázky, výstavba diaľnic na Slovensku, geopolitická situácia či rómska problematika.

Po zodpovedaných otázkach sa naša exkurzia v Bratislave pomaly končila a po vyprevadení pánom poslancom sme sa opäť vydali na dlhú cestu domov. I keď mnohí z nás boli unavení, dovolím si tvrdiť, že každý však odchádzal s príjemným pocitom a obohacujúcim zážitkom.

Chceme sa poďakovať pani profesorke Mgr. Jane Leškovej, ktorá s nami strávila tento deň a poskytla nám možnosť takejto exkurzie, a tiež PhDr. IngridMolčanovej za spoluprácu.

Margaréta Pivovarniková, študentka GLS, 3.C

Last Updated ( Thursday, 12 October 2017 22:02 )

Naposledy pridané články