"Hola" aj "salut" PDF Print E-mail

Štvrtý maturitný ročník sa pre nás študentov Gymnázia L. Stöckela začal tohto roku veľmi príjemne. Po dlhých letných prázdninách, počas ktorých sme si všetci oddýchli, sme sa predsa len mali stále načo tešiť. Čakal na nás poznávací zájazd do Španielska a Francúzska. Ako budúci maturanti, ktorým sa čas na tejto škole pomaly kráti a spolu s ním aj možnosti na takéto výlety, sme túto ponuku s radosťou prijali.

V pondelok 18. septembra 2017 nastal náš vytúžený deň. V ranných hodinách sme sa všetci stretli pred športovou halou Mier v Bardejove a pohodlne sme sa usadili do autobusu. Vydali sme sa tak na skutočne dlhú cestu, no počas pravidelných povinných prestávok sme sa zakaždým viac a viac tešili, pretože sme boli o krok bližšie k nášmu cieľu.

Vďaka našim pánom šoférom sme bezpečne dorazili do prvej cieľovej zastávky, ktorou bola práve nádherná romantická obec Eze, ležiaca na skalnatom výbežku nad Azúrovým pobrežím. Tesne pred vystúpením z autobusu sme mali možnosť vidieť jedinečný pohľad na východ slnka nad Stredozemným morom.  Po vystúpení sme všetci plní nadšenia obdivovali od prvého momentu krásy tejto obce. Okolo deviatej hodiny ráno nás pred rodinnou parfumériou už očakávala sympatická francúzska sprievodkyňa, ktorá nás zasvätila do nejednoduchej výroby už spomínaných parfumov a rôznej kozmetiky. Po prehliadke si každý z nás mohol odtiaľ zakúpiť niektoré z ich výrobkov a takto si aj doma pripomínať vôňu tohto rodinného podniku.

Po tejto prehliadke sme znova nastúpili do autobusu a pokračovali v ceste za naším druhým denným cieľom – luxusným Monacom. Monacké kniežactvo nás všetkých ihneď očarilo. Počas 9-hodinovej (autobusovej) pauzy sme mali možnosť vidieť prístav plný luxusných jácht, výmenu stráží pred kniežacím palácom, Casíno de Monte Carlo. V závere tohto dňa sme navštívili Oceánografické múzeum, v ktorom sme mali možnosť zažiť čaro morského života a z blízkosti vidieť jedinečné morské druhy, o ktorých sa učíme v škole často len z obrázkov.

Nasledoval nočný presun na Costa Bravu do jedného z najobľúbenejších letovísk Lloret de Mar. V dopoludňajších hodinách sme sa spoločne ubytovali v trojhviezdičkovom hoteli. Keďže nám počasie skutočne prialo, nasledoval zaslúžený oddych na nádhernej pláži, ktorý si každý z nás po náročnej ceste vychutnal.

V štvrtý a piaty deň sme sa už znova plní energie vydali na kratší presun do okúzľujúcej Barcelony – hlavného mesta Katalánska. Mali sme možnosť spoznávať tajuplné uličky tohto mesta, v ktorých sa skrývali zakaždým historické pamiatky či rôzne atrakcie lákajúce turistov. Prešli sme sa po najznámejšej ulici La Rambla s Kolumbovým pamätníkom, videli sme historickú tržnicu a park Güell, v ktorom sme si všímali detaily Gáudiho architektúry. Pre fanúšikov futbalu bola naplánovaná prehliadka štadiónu Camp Nou – domáceho štadiónu klubu FC Barcelona. Aká by to bola návšteva Barcelony, keby sme nemali možnosť na vlastné oči vidieť dominantu a symbol tohto mesta? Sagráda Família nás očarila svojou mohutnosťou, no skutočnú krásu v gotickom štýle sme mali možnosť pozorovať aj zvnútra tohto chrámu. Záverečným programom bolo večerné pozorovanie spievajúcich farebných fontán, ktoré ukončilo našu návštevu Barcelony.

Ďalší deň sme si znova vďaka horúcemu počasiu mohli naplno vychutnať náš takmer celodenný pobyt na pláži, ktorý sme využili na opaľovanie, plávanie v čírom mori či na nákup rôznych suvenírov neďaleko pláže. Po celodennom oddychu nastal čas vydať sa na cestu za naším posledným cieľom – Talianskom, v ktorom sme si ako cieľový bod vybrali mesto Veronu.

Príchod do tohto mesta nám najmä dievčatám vyčaroval úsmev na tvári, pretože autobus nás doviezol priamo pred obrovské nákupné centrum, v ktorom sme mali možnosť stráviť pár hodín, a tak si aj z Talianska priniesť nové kúsky do svojho šatníka. Po vyčerpávajúcom nakupovaní sme sa prešli uličkami tohto talianskeho romantického mesta a spoznali ďalšie historické pamiatky, ktoré nás preniesli do minulosti. Na konci jednej z uličiek je slávny balkón v dome Casa dei Giulietta. Práve na tomto mieste sa odohrával príbeh lásky medzi Rómeom a Júliou. Bol to unikátny zážitok stáť pod týmto balkónom a súčasne sa dívať na sochu krásnej Júlie. Pri návšteve Talianska väčšina z nás ochutnala pravú taliansku pizzu či výbornú zmrzlinu. Odchod z Verony sme zakončili pohľadom na zapadajúce slnko, ktoré sa lúčilo s nami, ako aj my s naším nezabudnuteľným výletom. Po celom dni strávenom v Taliansku sme unavení nasadli do autobusu a vydali sme sa na (opäť dlhú) cestu domov.

Týchto osem dní síce uplynulo veľmi rýchlo, no spomienky a zážitky spojené s týmto výletom ostanú v našich mysliach navždy. Precestovali sme nové európske krajiny, spoznali ich kultúru, jazyk a najmä históriu, ktorá bola prezentovaná vo forme okúzľujúcich pamiatok. Chceli by sme sa poďakovať Súkromnému gymnáziu v Bardejove za poskytnutú možnosť zúčastniť sa na tomto výlete a takisto ďakujeme aj našej pani profesorke Mgr. Jane Štecovej, ktorá bola pedagogickým dozorom nás GLS-ákov.

Margaréta Pivovarniková, študentka GLS, 4.C

Last Updated ( Tuesday, 23 January 2018 15:26 )