Zápisky kronikára GLS PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková   
Tuesday, 08 May 2018 19:19

 

V piatok 16. marca 2018 o 16.00 hod. nastúpili študenti Gymnázia L. Stöckela pred športovou halou v Bardejove do autobusu,ktorý smeroval na poznávací jazykový pobyt do mesta Barnstaple na juhozápade Anglicka. V nočných hodinách sme prechádzali Bratislavou, lúčili sme sa so Slovenskom a pokračovali cez Rakúsko, Nemecko, Luxembursko, Belgicko a Francúzsko. Večer 17. marca sme docestovali do francúzskeho Calais, kde sme sa ubytovali v hoteli Formula 1 a oddýchli si pred ďalšou cestou. Kronikár si zapísal teplotuvzduchu -1 °C i údaj o prejdených 1987 km.

V skoré nedeľné ráno sme nastúpili do autobusu a za východu Slnkasme neskôr odchádzali trajektom do anglického Doveru. Počasie bolo nevľúdne (zima, sneh, 1°C), na mori boli veľké vlny, a tak sme všetci radšej čas trávilina palube, kde sme na čerstvom vzduchu ľahšie znášali kmitanie lode. Po plavbe a polhodine cesty sme zaparkovali v starobylom Canterbury. Hodinky sme si posunuli zo 7.00 na 8.00. Spoločne s pani Mgr. Janou Štalmachovou sme si prešli historické miesta tohto mesta arcibiskupov, pani profesorka nám rozprávalao histórii mesta i významných stavbách. Škoda, že sme sa nedostali do gotickej katedrály, ktorá sa rekonštruuje a otvárali ju až o 10.00 hodine.

Počas krátkeho rozchodu sme si doplnili energiu (raňajky, káva, čierny čaj s mliekom) a pokračovali sme k prehistorickej pamiatke Stonehenge. Boli sme však veľmi sklamaní, lebo prístup bol pre „kalamitu“zavretý. Napadlo tam totiž 10 cm snehu, fúkal veľmi silný vietor, tvorili sa záveje, a to Angličanov veľmi prekvapilo. Boli zavreté školy na tri dni a ľudia nešli do práce.Nepoznajúc zimné pneumatiky či „odhrňovače“ snehu, jazdili autá veľmi opatrne. No i napriek závore sme prešli polhodinovou zasneženou cestou k tejto pamiatke. Síce sme sa k nej nedostali bližšie, ale zasa na druhej strane zasnežený Stonehenge videl asi málokto. Tento kamenný komplex tvorený stojacimi kameňmi s prekladom je považovaný za dômyselný chrám, ktorý je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do autobusu sme sa vrátili premrznutí, lebo hoci bolo „len“ -1°C, pocitovo sme teplotu vzduchu odhadovali tak na desať pod nulou.

Pokračovali sme v ceste a prešli sme cez mesto Salisbury. RNDr. Vladimír Savčinský všetkým pripomenul smutnú udalosť – otravu ruského agenta a jeho dcéry, ktorá sa stala v tomto meste. Po zdolaní 2565 km (asi 1600 míľ) od Bardejova sme do Barnstaple docestovali večer pred ôsmouana všetkých už čakali hosťujúce rodiny.

V pondelok 19. marca 2018 sme sa všetci stretli pred jazykovou školou SOL, kde na nás čakali anglickí lektori, a tak sme sa dozvedeli úvodné informácie, ako napr. vstup do budovy pomocou kódu, delenie do skupín, rozdelenie pracovných zošitov, trvanie prestávok, varenie čaju či kávy a pod. Vyučovanie prebiehalo v troch rôznych skupinách, ktoré sa počas dopoludnia menili v rôznych učebniach. Jedna hodina bola venovaná miestu, ktoré sa popoludní navštívi. Lektori maximálne aktivizovali a povzbudzovali našich žiakov, aby sa nebáli rozprávať. Popoludní sme navštívili MuseumofBarnstaple&NorthDevon a potom sme mali prehliadku historickej časti mesta Barnstaple so zaujímavým sprievodcom v cylindri a s paličkou.

V utorok ráno bol pristavený autobus, ktorý nás odviezol do mesta Exeter. Sprievodca Mathew nás previedol jeho historickými časťami.Navštívili sme múzeum i pozoruhodnú katedrálu sv. Petra. Katedrála je výnimočná tým, že je tu najdlhší celistvý strop na svete s ozdobnými skulptúrami; a práve tento strop inšpiroval J. K. Rowling v jej fantasy románoch o HerrymPotterovi. Po prehliadke sme mali voľno, aby sme sa prešli aj centrom mesta a zašli si na čaj či kávu. Počas cesty späť sme prechádzali mestom, ktoré je známe aj výrobou anglickej čipky. Vo večerných hodinách sme sa vrátili do Barnstaplu a pozerajúc do zápiskov, prešli sme spolu 174 kilometrov.

V stredu po dopoludňajšom vyučovaní sme opäť išli na výlet do mestečiek, ktoré sú pri oceáne. Navštívili sme prímorské mestečko Woolacombe. Bol práve odliv a more odkrylo asi 200 metrov širokú piesočnú pláž. Niektorí si nazbierali mušle, ploské kamienky a urobili nádherné fotografie. Bolo asi 9°C, fúkal silný vietor. Odtiaľ sme sa presunuli do kúpeľného mestečka Ilfracombe. Počas prehliadky sme videli zaujímavé miesta – prístav bez vody s loďami na suchu (bol odliv), zaujímavú, kontroverznú, „rozpoltenú“ sochu ženy „Verity“ reprezentujúcu spravodlivosť a právo, ktorej autorom je DamienHirst. Vo fishshope sme ochutnali špecialitu Fish&Chips (ryba s hranolčekmi), ktorá chutila fantasticky. V tento deň si kronikár poznačil precestovaných 60 km.

Vo štvrtok po škole sme navštívili malebné mestečko Clovelly – rezerváciu, v ktorej sa žije. Mohli sme si pozrieť aj dokument o ťažkom živote týchto ľudí pri oceáne v minulosti i súčasnosti. Toto miesto nás očarilo svojím pokojom, krásou a úžasnými výhľadmi na more. Do mestečka vedie len kamenistá cesta pre peších a oslov. Tovar sa dopravuje na špeciálnych saniach. Tento výlet sme ukončili v meste opäť pri oceáne, ktoré má (ako jediné na svete) v názve výkričník – Westward Ho! Prístup k moru bol náročný, cez ostré skaly, čo niektorí chceli vyskúšať a mnohí si nenechali ujsť príležitosť a ochutnali tam aj výbornú anglickú zmrzlinu. V kronike v tento deň stálo: bolo 9°C a precestovali sme autobusom 79 km.

Každé ráno pred vyučovaním nám žiaci rozprávali, čo bolo nové v rodinách, ako sa mali, čo jedli... Nesťažovali sa, zažívali niečo nové bez svojich starostlivých rodičov. V tento deň popoludní bol na pláne národný parkExmoor. Prešli sme nádhernou prírodou naprieč útesom nad morom až k dedinke Lynton, ktorá leží pri ústí rieky do oceánu. Naspäť sme nekráčali hore strmým kopcom, ale vyviezol nás vláčik, ktorý fungoval na jednoduchom princípe – voda, ktorá sa dolievala do nádrže, vytiahla svojou hmotnosťou pasažierov vláčika hore. Pozreli sme si ešte rekreačné mestečkoLynmouth a odcestovali naspäť do Barnstaple. Tachometer ukazoval v tento deň najazdených 76 km.

V sobotu bol záverečný deň. Na prvej hodine dostali žiaci (dvojice, trojice) rôzne zadania, ktorých riešenia hľadali v uliciach mesta Barnstaple. Odpovede desiatich obyvateľov spracovali a pripravili do prezentácie (na papieri či na počítači), kde svojimi komentármi vyjadrili názory opýtaných ľudí. Bolo to veľmi zaujímavé, poučné i zábavné počúvanie. My učitelia sme boli hrdí, ako sa vedeli naši žiaci popasovať s touto úlohou. Najlepším jednotlivcom – Barbore Petričkovej, Samuelovi Lipkovi a Kristíne Mikulovej sme zablahoželali k úspechu. V závere popoludnia dostali všetci žiaci certifikát o ukončení jazykovej školy a rozlúčili sme sa so svojimi lektormi.

V nedeľu ráno o 6.30 hod. sme naložili plné kufre do autobusu a pokračovali v ceste  do Londýna, vzdialeného 320 km. Šoféri autobusu nás vyložili pri Natural and HistoryMuseum a ScienceMuseum. Tam sme sa rozdelili do dvoch skupín podľa toho, či chceme vidieť prírodu, históriu alebo techniku, matematiku. Po troch hodinách sme sa zišli pred bočným vchodom múzea plní dojmov, ale sklamaní, že sa nedalo všetko stihnúť. Potom sme sa presunuli metrom k BuckinghamPalace, ktorý je oficiálnym sídlom britskej kráľovnej. Odtiaľ sme si urobili prechádzku k WestminsterAbbey (Westminsterské opátstvo), ku krásnemu kostolu v gotickom štýle. Opátstvo je miestom korunovácií a posledného odpočinku anglických panovníkov a významných osobností. HausesofParliament (Westminsterský palác) je sídlo britského parlamentu a blízko pri ňom stojí Big Ben – najznámejšia hodinová veža na svete, ktorá je v rekonštrukcii. Z mosta cez Temžu sme videli LondonEye (Londýnske oko) – 135 metrov vysoké vyhliadkové koleso. Metrom sme sa presunuli k budove s 900-ročnou históriou TowerofLondon, ktorá slúžila ako kráľovský palác, pevnosť alebo väzenie. Historickým jadrom je z 11. storočia z bieleho mramoru WhiteTower (Biela veža). Neďaleko sme sa dostali k TowerBridge (zdvíhací most ponad Temžu), ktorý má výšku 65 metrov. Unavení, ale plní dojmov sme sa metrom (cesta trvala asi 45 minút) presunuli do hotela Ibis v Londýnskej časti Hounslow. Vonku bolo celý deň príjemné počasie, až podvečer jemne spŕchlo.

V pondelok 26. marca 2018 sme po výdatných raňajkách metrom vycestovali do ulíc Londýna. Najprv sme navštívili BritishMuseum (Britské múzeum), tam sme dve hodiny obdivovali historické pamiatky z rôznych končín sveta, kde pôsobili Briti (Egypt, Mezopotámia, Grécko, Rím, Ázia, Európa, Čína atď.)Metrom sme sa dostali na TrafalgarSquare (námestie), kde v jeho centre je Nelsonov stĺp – symbolika výhry Britov vo vojne s Francúzskom, ktorý je obklopený fontánami a bronzovými sochami levov. Na námestí sú viaceré významné stavby. Nakoniec sme sa znovu metrom presunuli na OxfordStreet, kde si žiaci mohli na tejto 4 km dlhej obchodnej ulici nakúpiť domov suveníry. Zraz sme mali po štyroch hodinách pri MarbleArch (Mramorovom oblúku). O 19.15 hod. pristavili šoféri autobus na Park Lane pri Hyde Parku, odkiaľ sme sa presunuli do Doveru na trajekt a smerovali sme domov.Cestovali sme noc, deň a v noci 28. marca 2018 (streda) o 1.30 hod. sme bezpečne zaparkovali pred športovou halou v Bardejove po prejdení ďalších 2200 km.

Ďakujeme prepravcovi a zároveň šoférovi autobusu Mgr. Františkovi Chrzanovi a šoférovi Jánovi Pangrác-Piterovi za bezpečnú jazdu a príjemnú atmosféru, ktorú vytvárali počas tejto náročnej cesty. Ďakujeme Mgr. Jane Štalmachovej za výbornú prípravu, organizáciua sprievodné slovo počas celej akcie. Ďakujeme MUDr. BorisoviHanuščákovi za podporu tohto pobytu a vedeniu školy za možnosť získať jazykové zručnosti i nezabudnuteľné zážitky priamo v inojazyčnom prostredí. Ďakujeme RNDr. VladimíroviSavčinskému, Mgr. Monike Andrejovskej, Mgr. Stanislave Mackaničovej, RNDr. Tatiane Prextovej za pomoc a profesionálny prístup k žiakom. Ďakujeme študentom, že svojím správaním, disciplinovanosťou a prístupom mali veľký podiel na tom, že tento poznávací jazykový pobyt môžeme nazvať úspešnýJ.

                                                                       RNDr. Tatiana Prextová

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin