Aj GLS na Eurovízii PDF Print E-mail
Sunday, 07 February 2010 22:30

Je to neuveriteľné, ale dvaja študenti nášho Gymnázia L. Stöckela - Klára Mančáková (4. A) a Martin Hajtol (3. A) - sú v hre o postup do finále pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest 2010. Klára a Martin sú členmi bardejovskej skupiny Liquid Error, ktorá sa spolu s Pavlom Remenárom (operným spevákom) predstavila 24. januára 2010 na obrazovkách verejnoprávnej televízie s pesničkou Figaro. My sme im položili niekoľko otázok a tu sú ich odpovede.

Skúste nám najprv predstaviť vašu kapelku Liquid Error. Kedy vznikla, kto v nej účinkuje a aké úspechy už máte za sebou?

Naša kapela vznikla v roku 2007 a tvoria ju štyria členovia. Pred mikrofónom stojí Klára Mančáková alias Kall, na gitare hrá Miroslav "Spencer" Ducký, na bicích Michal Švec ako Mike Utero a na bassgitare Martin Hajtol s prezývkou Mladas. Hráme alternatívny rock-funk. Máme za sebou pomerne veľa koncertov, hrali sme v mnohých kluboch, na letných slovenských festivaloch, ale aj v zahraničí, napríklad v Čechách alebo Rakúsku. Najväčším úspechom pre nás bola, samozrejme, účasť na Eurovízii. Tiež sme sa veľmi tešili z 3. miesta v súťaži nádejných kapiel v Červeníku.

Všetci vieme, že presadiť sa na západe nie je pre "východniarov" jednoduché. Ako sa vám podarilo dostať sa priamo na pesničkovú súťaž Eurosong?

K: Vďaka Pavlovi Jursovi, autorovi textu, a Petrovi Farnbauverovi, autorovi hudby, ktorí hľadali vhodnú interprétku ich piesne, a tak ma oslovili. Bola som túto pesničku nahrať v Bratislave a oni si ma vybrali.

Aké sú vaše pocity z celého priameho prenosu? Boli ste prekvapení z postupu do semifinále? Poslali ste si aspoň jednu sms-ku?

Spočiatku, v podstate až do nášho vystúpenia sme boli dosť nervózni, ale po odspievaní sa nám nálada začala zlepšovať. Boli sme prekvapení a nečakali sme postup do semifinále. Sms-ky sme si neposlali žiadne, pretože sme sa tak trochu spoliehali na "východniarov", že nás podržia.

Mali ste aj celkom silnú konkurenciu. Napríklad Dominiku Mirgovú, Viki Matušovovú či Petra Bažíka. Mali ste obavy zo spevákov, ktorí už s podobnými súťažami majú nejakú skúsenosť?

Obavy sme mali práve z týchto súťažiacich, pretože taká Viki Matušovová je víťazkou jednej televíznej súťaže a Dominika Mirgová má tiež dosť silný fanklub.

Aké sú vaše očakávania v Eurovízii? Trochu predbieham, ale veríte si až tak, že práve vy budete koncom mája stáť na pódiu v nórskom Osle? Alebo si to aspoň prajete?

Je to pekná a hlavne "nepredstaviteľná predstava"Smile, boli by sme veľmi šťastní... ale celé naše účinkovanie v súťaži závisí od ľudí, ktorí nám pošlú hlasy. Dúfame, že ich bude dostatok.

Ako by ste charakterizovali vašu pieseň Figaro? Prečo by sme mali práve vám posielať sms-ky?

Pieseň je nezvyčajná najmä mixom štýlov. Môžete počuť prvky rapu, opery, popu či rocku, a tiež je zaujímavé, že sa spevu ujal aj operný spevák Pavol Remenár.

Česi sa o vašej pesničke vyjadrili, že je veľkým favoritom. Čo na to hovoríte?

Veľmi milo nás to potešilo a veríme, že sa ich prognóza vyplní.

Kedy sa najbližšie chystáte vystupovať v Bardejove?

Koncerty zatiaľ neplánujeme, teraz sa venujeme najmä Eurovízii, ale v budúcnosti sa tešíme na všetkých Bardejovčanov, ktorí zavítajú na naše vystúpenia.

Gymnázium L. Stöckela vám 14. februára praje veľa úspechov v semifinále!

Linky:

Anton Gbur, študent 4. A triedy

Last Updated ( Tuesday, 09 February 2010 10:41 )