Víkend v Novom Saczi PDF Print E-mail
Thursday, 06 May 2010 19:32

Slová jedného latinského výroku: Audaces fortuna adiuvat - odvážnemu šťastie praje, platili, platia a zrejme aj budú platiť. Nám - odvážnym študentom 1. ročníka GLS, ktorí sme sa stali súčasťou skvelého poľsko-slovenského projektu - aj skutočne prialo, a nielen šťastie.

Dňa 23. apríla 2010 sme vyrazili z Bardejova smerom do Muszyny, kde sme "vyzdvihli" našich poľských priateľov a spoločne sme odišli do mesta Novy Sacz. A keďže základnú ideu kinematografie vyslovil už Galiley: "A predsa sa točí!", celý náš výlet sa točil okolo skvelých zážitkov. Stali sme sa súčasťou vývoja filmu od prvej svetovej vojny, kedy ľudia nechceli veriť, že bude niekedy farebná televízia - povedal to dokonca aj Samuel Goldwin: "Farebná televízia? Pchá, tomu neuverím, pokiaľ to neuvidím čierne na bielom", až po súčasnosť. Šedá kópia, schematický príbeh, bezvýznamný hrdina - skrátka realistické filmy o živote, ale aj rôzne iné žánre nás skutočne veľmi zaujali. Všetko sa to odohrávalo v poľskom jazyku, čo sme ani my sami nečakali, ale takmer všetko sme rozumeli. A aj keď niečo predsa len nie, pýtali sme sa. Poliaci nám srdečne odpovedali a vysvetľovali význam slov. Dokonca mám pocit, že ich to aj celkom bavilo.

Filmy, skvelé jedlo, noví poľskí priatelia, toto všetko sme získali za menej ako dva dni a videli sme aj film Jánošík, ktorý v nás zanechal množstvo ďalších otázok...

Skutočne väčšine z nás sa ešte vôbec nechcelo odísť domov...  Hovorí sa, že vraj film je dobrý len vtedy, ak stojí za vstupenky, večeru a poplatok za opatrenie detí. No u nás to stálo nielen za to.

A teraz nám už ostáva len čakať na leto a deň, kedy sa v Poľsku opäť stretneme.

"Film nikdy neumrie, pokiaľ bude v kine tma."

Silvia Korbová, študentka 1. C triedy

Foto: Mgr. Stanislava Hrušková

Last Updated ( Tuesday, 22 June 2010 08:58 )