Campania felix PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 06 June 2011 06:56

     Bol slnečný pondelok šesť hodín ráno. O takomto čase "normálni smrteľníci" ešte vylihujú v posteli, no my sme plní očakávaní nedočkavo vystávali pred športovou halou. Tam sme nastúpení túžobne sledovali, z ktorej strany sa objaví autobus. Hneď ako sme ho zahliadli, udrel nám do očí veľký nápis Chrzan Zampra. Celá posádka už sedela na svojich miestach a čakala na odchod. Už po prvom príhovore pána Chrzana, majiteľa prepravnej spoločnosti, v tom čase aj šoféra autobusu, sme vedeli, že to nebude len nudná a únavná 26-hodinová cesta, ale cesta plná zábavných komentárov, ktorých autorom bol práve on. V nasledujúcich hodinách sa autobus stal naším domovom a mäkkú posteľ vystriedali tvrdé sedadlá. Počas cesty sme videli nielen sedadlo pred nami, ale aj krásu slovenských Tatier, rakúsku prírodu a nakoniec talianske more.

     V chladné utorkové ráno sme konečne dorazili do cieľa, ktorým bol hotel La Bonita v meste Paestum. Naše prvé kroky v Taliansku viedli k Tyrhenskému moru, ktoré bolo vzdialené len pár metrov od hotela. Neskôr sme smerovali do historického prírodného múzea v našom meste, kde stáli staroveké chrámy pomenované po rímskych bohoch. Keď sme úplne unavení a vyčerpaní rozmýšľali už len o posteli, učitelia navrhli "krátku prechádzku" naspäť k hotelu. Po dvojhodinovom blúdení sme sa tam konečne aj dostali. Po výdatnej večeri, keď sme si mysleli, že denný program bol už vyčerpaný, čakala na nás prehliadka mesta Agropoli. Napriek únave sme si toto nádherné mesto vychutnávali. Po náročnom dni sme neverili, že konečne ležíme v teplej a mäkkej posteli.

 Na druhý deň sme naraňajkovaní vyrazili do Pompejí. Je to staroveké mesto, ktoré je známe tým, že bolo jedným z troch starorímskych miest tejto oblasti, ktoré boli zasypané sopečným popolom v roku 79 n. l. sopky Vezuv. Potom sme sa autobusom presunuli ku kráteru sopky, na ktorú sme si poctivo "vyšliapali". Okrem pohľadu na kráter sa nám naskytol nádherný výhľad na Neapol, ktorý na nás čakal neskôr. Zistili sme, že toto mesto nás neoslovilo až tak, ako sme si spočiatku mysleli.

     Keďže sme si chceli aj oddýchnuť, na tretí deň nám učitelia naplánovali plavbu loďou do mesta Amalfi, starého historického mestečka so zaujímavou architektúrou a živým turistickým ruchom. Ochutnali sme tu pravú taliansku pizzu. Loďou sme sa vrátili naspäť a zvyšok dňa sme si užívali už len pláž, more a slnko.

     Posledný deň v Taliansku sme strávili v Ríme, kde sme videli známe historické pamiatky, ako sú Bazilika sv. Petra, Fontána di Trevi, Forum Romanum, Panteón, a, samozrejme, aj Koloseum, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou mesta. Po prehliadke sme nastúpili do autobusu, kde nás už očakávali naši šoféri. Usadili sme sa na svojich pôvodných miestach a vydali sme sa na dlhú cestu domov. Na jednej strane sme sa tešili na rodičov a kamarátov, no na druhej strane sme boli smutní, že sa tento výlet končí.

Taliansko bolo pre nás plné zážitkov, zábavných situácií, no očarilo nás najmä svojou históriou a krásou, ktorú sa oplatí spoznať. A keby sme mali možnosť pozrieť sa tam ešte raz, určite by sme neodmietli.

     Chceli by sme sa poďakovať našim profesorom RNDr. V. Sabolovi, RNDr. A. Almássymu, PhDr. L. Lukáčovej a Mgr. J. Ganzarčíkovej za všetko, čo pre nás urobili.

D. Rohaľová, O. Mihaliková, M. Karchová, študentky 2. A triedy

 

Foto: Lenka Puchalová, študentka 2. B triedy

Last Updated ( Wednesday, 08 June 2011 13:05 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin