GLS úspešné na 16. ročníku Pribinových pokladov v Kežmarku PDF Print E-mail
Tuesday, 20 March 2012 23:20

Nik nedá ti to, čo doma si mal

Všetko tu máš. Štíty hôr, lesy, lúky, polia,

čo ti zlatom požehnania stoja.

Dr. Alexander

Dňa 6. marca 2012 sa konal 16. ročník regionálnej dejepisnej súťaže Pribinove poklady, na ktorých sa pravidelne zúčastňujú aj študenti Gymnázia L. Stöckela v Bardejove. Každoročne sa súťaž koná v inom meste a v inej hosťujúcej škole (Levoča, Rožňava, Stará Ľubovňa, Košice...). Tento rok sme mali možnosť spoznať historické, kedysi slobodné kráľovské mesto pod Vysokými Tatrami, Kežmarok.

Poznatky o tomto meste sme čerpali z poskytnutých materiálov. Na výber sme mali tri rôzne oblasti: A: Kežmarok - nepokojné mesto, B: Mestské kultúrne pamiatky, C: Kežmarské osobnosti a pohľady do histórie školstva a Hotelovej akadémie v Kežmarku.

V trojčlennej zostave: Barbora Micheľová 3. D, Bibiána Puzderová 2. A a Ján Čverha 2. E sme v deň súťaže vyrazili za víťazstvom. A ak píšem za víťazstvom, tak to myslím doslova. S potešením môžem oznámiť, že Gymnázium Leonarda Stöckela v Bardejove sa umiestnilo na čestnom 4. mieste z 23 škôl Prešovského a Košického kraja. Radosť však môžem mať aj zo svojho 2. miesta v kategórii mestské kultúrne pamiatky, vďaka čomu som bola odmenená zaujímavými cenami.

Hneď po príchode do Kežmarku sme si mohli obzrieť našich súperov z 23 zúčastnených škôl, z toho 13 gymnázií. Na začiatku nás privítali príhovorom a kultúrnym vystúpením žiaci z Hotelovej akadémie Otta Brücknera. Testy sme písali spoločne, pričom každého v danej oblasti čakalo okolo 100 otázok. Počas súťaže pedagógovia navštívili hrad Kežmarok, ktorý v zachovalej podobe stojí na svojom mieste od r. 1463. Aj súťažiaci mali možnosť vidieť pamiatky, o ktorých sa učili. Študentky z Hotelovej akadémie Otta Brücknera nám pripravili nielen výborný obed, ale tiež nás sprevádzali po meste. Navštívili sme Drevený artikulárny kostol a Nový evanjelický kostol, v ktorom sa nachádza aj mauzóleum Imricha Thököliho a Baziliku minor sv. Kríža. Tiež obrovským zážitkom bola návšteva lyceálnej knižnice, v ktorej sme obdivovali inkunábuly a iné vzácne rukopisy s bohatými ilumináciami. Lyceálna knižnica je historickou knižnicou evanjelickej cirkvi, má vyše 150 000 zväzkov historických kníh, mnohé sú jedinými exemplármi na Slovensku. Toto lýceum je známe aj osobnosťami, ktoré v ňom študovali, napr. Janko Kráľ, Jur Tesák Mošovský, Pavel Jozef Šafárik, Karol Kuzmány, bratia Ján a Samo Chalupka, Samo Tomášik, Janko Kráľ, Pavol Orságh Hviezdoslav, Ladislav Nádaši - Jégé, Martin Kukučín, Janko Jesenský, Martin Rázus, Ivan Stodola, maliari Peter Bohúň, Ladislav Medňanský, politici Imrich Thököly a ďalší.

S istotou môžem potvrdiť, že som sa v Kežmarku cítila príjemne. O organizáciu 16. ročníka vďaka sa postaral Prešovský a Košický samosprávny kraj (odbor školstva), Mestský úrad Kežmarok, Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska v Humennom, Krajská rada a Oblastné pracovisko MS v Prešove a napokon Hotelová akadémia Otta Brücknera v Kežmarku.

Som rada, že som sa zúčastnila na tejto súťaži spolu s Bibiánou a Jankom. Našu prípravu i pedagogický dozor zabezpečovala PhDr. Anna Šimová. Súťaž nás obohatila o nové poznatky z histórie, do ktorej patrí aj Bardejov. Na budúci rok budú Pribinove poklady vo Veľkej Revúcej a naša škola tam nesmie chýbať. Ak budeme takto úspešne pokračovať ďalej, určite sa vyšplháme na samý vrchol rebríčka.

Barbora Micheľová, 3. D trieda

Fotogaléria:

Last Updated ( Wednesday, 04 April 2012 07:53 )