Literárny seminár PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Sunday, 08 April 2012 17:42

     "Opustenosť hľadá druha a nepýta sa, kto to je. Kto to nevie, nebol nikdy opustený, ale iba sám," hovorí o opustenosti a samote velikán nemeckej literatúry E. M. Remarque. O tom, že nebol sám, kto sa v umení zaoberal témou opustenosti, sa presvedčili všetci diváci ďalšieho z literárnych seminárov z dielne PhDr. M. Bušíkovej, PhD.

     Cyklus, ktorý si už našiel svojich skalných priaznivcov, si "odkrútil" svoje ďalšie pokračovanie vo štvrtok 29. marca 2012 tradične v priestore študovne Okresnej knižnice D. Gutgesela. Okrem samotnej autorky na ňom vystúpilo aj niekoľko odborných hostí, ktorí vnímali opustenosť nielen z literárneho hľadiska, ale k videniu a počutiu boli príspevky o opustenosti vo viacerých druhoch umenia - od architektúry (Mgr. S. Kollárovičová), cez filozofiu (Mgr. J. Lešková), jazyk ako taký (PaedDr. J. Guľová, PhD.) až po výstup PhDr. ThDr. A. Červeňa, PhD., ktorý svojím prejavom o opustenosti v bežnom živote ukončil vydarenú poldruha hodinku.

     Opomenúť nesmieme ani dramatické výstupy študentov Gymnázia L. Stöckela pod odborným vedením samotnej autorky seminára. Študenti predviedli monológy, napríklad z pera Júliusa Brača-Ivana, ale aj dialógy týkajúce sa samoty, či opustenosti.

     To, že slová PhDr. M. Bušíkovej, PhD. na samotnom konci seminára o stálom publiku boli pravdivé, potvrdzujú aj dojmy, ktoré vyjadrili diváci po seminári. "Bola som už na treťom takomto seminári a z každého som odišla bohatšia o vedomosti." Úspech zožala aj dramatická časť. "Mne sa najviac páčili dramatické výstupy študentov," s úsmevom dodáva jedna z účastníčok.

     Podľa slov autorky sa už môže obecenstvo tešiť na ďalší seminár niekedy koncom školského roka. Téma ešte istá nie je, ale predchádzajúce výbery sú prísľubom zaujímavého predstavenia. Pozvaní ste naň všetci. O jeho termíne a téme sa včas dozviete. Stačí sledovať bardejovské médiá a uvidíme sa v študovni Okrasnej knižnice D. Gutgesela.

Oliver Zajac, študent 4. B triedy

Fotogaléria:

Last Updated ( Tuesday, 17 April 2012 14:56 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin