Študentka GLS o celoštátnom kole SOČ v Nových Zámkoch PDF Print E-mail
Sunday, 05 May 2013 18:31

"Musíte vedieť, do akého prístavu smerujete, ak máte chytiť správny vietor, ktorý vás tam dovedie..."   (Seneca)

Celoštátn kolo SOČ (stredoškolská odborná činnosť) sa konalo v Nových Zámkoch v termíne od 25. - 27. 4. 2013. Na tejto súťaži sa tohto roku zúčastnilo viac ako 280 študentov zo všetkých ôsmich krajov. Keďže z každého odboru mohli za kraj postúpiť len dvaja najlepší, asi si viete domyslieť, že konkurencia nebola malá.

Po štvrtkovej dlhej ceste z Bardejova do Nových Zámkov nasledovalo ubytovanie a následne slávnostné otvorenie s kultúrnym programom, ktorý si pre nás, SOČ-károv pripravili študenti z hosťovskej SŠ z Nových Zámkov.

Náš piatok začal naozaj zavčasu. S východom slnka kohúty kikiríkajú, a tak to bolo aj v Nových Zámkoch, a to doslovne. O pol siedmej boli raňajky, po ktorých nasledovali obhajoby prác. Rozdelili sme sa do miestností podľa kategórií. Všetci súťažiaci vydali zo seba maximum. V mojej kategórii "Teória kultúry, umenie a odevná tvorba" bolo spolu 16 súťažiacich. Každá zvolená téma bola niečím špecifická, a preto som nezávidela porote. Rozhodnúť medzi takými zaujímavými témami, vybrať 5 najlepších prác v tejto obsiahlej kategórii, určite nebolo jednoduché. Po prezentáciách sme mali čas na oddych a večer na nás čakalo vyhodnotenie. Všetci boli napätí a zvedaví, ako to dopadne. V každej kategórii komisia vybrala päť najlepších prác, ostatní skončili na šiestom mieste. Nakoniec primátor mesta Nových Zámkov odovzdal symbol - valašku primátorovi mesta Stará Ľubovňa, čo znamená, že budúce celoslovenské kolo SOČ sa bude konať práve tam.

Ja som si z Nových Zámkov odniesla piate miesto. Myslím, že to je veľký úspech. Ak budem mať možnosť, určite sa na tejto súťaži zúčastním aj budúci rok, pretože zážitky a vedomosti, ktoré som si odtiaľ priniesla, sú na nezaplatenie.

Katarína Palubová, študentka 2. A

Last Updated ( Sunday, 05 May 2013 19:15 )