GLS-áci na zahraničnej geograficko-kultúrnej exkurzii (Monako, južné Francúzsko, Barcelona, Andorra (pokračovanie) PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 02 June 2014 21:24
     A je to tu - 4. deň našej exkurzie bol mnohým veľmi očakávaný. Po opäť typických sladkých francúzskych raňajkách sme nastúpili do autobusu a vybrali sme sa za ďalším dobrodružstvom. Navštívili sme známe španielske mesto Barcelonu. Je hlavným mestom Katalánska a má svoju neopakovateľnú atmosféru. Predovšetkým je to mesto plné krásnych budov, kostolov a ulíc. Najprv sa potešili obdivovatelia architektúry pri pohľade na nádhernú veľkolepú katedrálu Sagrada Familia, ktorá je významnou dominantou mesta a ročne ju navštívia milióny turistov. Jej predpokladané dokončenie je stanovené na rok 2026 pri príležitosti osláv 100. výročia smrti architekta tohto chrámu Antonia Gaudího. Barcelona bez Gaudího by nebola Barcelonou. Práve tento génius sa zaslúžil o rad neskutočných stavieb, ktoré sem priťahujú ľudí z celého sveta.    
     Mali sme čo obdivovať. Ešte posledných pár záberov do foťákov a hurá ďalej naprieč Barcelonou. Ďalšia zastávka potešila najmä futbalových fanúšikov tímu FC Barcelona, keďže sme absolvovali prehliadku celého štadiónu Nou Camp. Bolo naozaj skvelé vidieť všetky tie priestory aj celý štadión, kde trénujú svetové hviezdy futbalu. Nechýbalo ani múzeum s výstavou obrovského množstva víťazných trofejí, pohárov, medailí, fotografií a multimediálnych prezentácií od úplných začiatkov klubu až po súčasnosť. Bolo naozaj čo obdivovať - od tribúny, cez boxy pre komentátorov a médiá, VIP priestory, šatne, relaxačné a regeneračné priestory hráčov a, samozrejme, futbalový trávnik. Na konci prehliadky nesmeli chýbať v trojposchodovom obchode nákupy tričiek, dresov a podobných suvenírov priamo zo štadióna, veď na Nou Camp sa každý deň len tak nechodí. Od športu sme sa opäť presunuli k architektúre a k nákupom na známej barcelonskej ulici La Ramblas. Hneď na začiatku ulice sa týči stĺp, na ktorom stojí slávny janovský moreplavec a predovšetkým objaviteľ Krištof Kolumbus. Zo šesťdesiatich metrov sa pozerá na starý prístav Port Vell. Na hlavnej barcelonskej tepne, ulici plnej života a ľudí, sme videli fontány, obrovskú tržnicu, mnoho živých sôch, obchodov, kvetov či výstavy zvierat. Každý si tu určite našiel niečo pre seba. La Ramblas bola našou poslednou zastávkou v slnečnej Barcelone, potom nasledoval presun do prímorského rekreačného centra Loret de Mar na pobreží Costa Brava. Po chutnej večeri sa už každý tešil na večernú prechádzku po pláži, ktorá bola blízko hotela. Naše "ľadové medvede" neodolali a bez zaváhania sa vrhli do mora bez ohľadu na teplotu vody. My ostatní, menší odvážlivci, sme radšej ostali len pri namáčaní rúk či členkov. Ešte krátka prechádzka popri pláži a unavení sme sa opäť vrátili do hotela.
     Ráno nás čakala dlhá a náročná cesta do Andorrského kniežatstva v Pyrenejach (oblasť medzi Španielskom a Francúzskom). Počas presunu nás zastihlo premenlivé počasie od teplých slnečných lúčov, až po hustý dážď a krupobitie. Navštívili sme hlavné mesto kniežatstva Andorra la Vella, ktoré je zároveň najvyššie položeným hlavným mestom v Európe. Mnohí okrem obdivovania mesta a sochárskeho monumentu roztečených hodín Salvadora Dalího zakotvili v obchodoch s oblečením. Úplnou "čerešničkou na torte" bola spoločná fotka v snehu na ceste z Andorry a naše "ľadové medvede" opäť ani na sekundu nazaváhali a vrhli sa doň ako predchádzajúci deň do studeného mora. Všetkých nás prekvapili moderné lyžiarske strediská so širokými zjazdovkami. Moderné hotely v neutrálnej farebnosti a z prírodných stavebných materiálov vytvárali dokonalú symbiózu s okolitými horami. Trošku zmoknutí sme nastúpili opäť do autobusu. Čakala nás dlhá a najmä kľukatá cesta francúzskymi Pyrenejami až do francúzskeho mesta Frejus, kde na nás čakala večera a nocľah.
     Ráno sme s očakávaním, čím nás prekvapí posledný deň exkurzie, vyrazili do mesta Cannes, kde sme si obzreli známy festivalový palác s krásnym parkom a chodník slávy s odtlačkami svetových režisérov a filmových hviezd. Prvý ročník tohto festivalu sa konal v roku 1946 a po Benátkach a Berlíne patrí k najstarším a najprestížnejším. Tento rok privíta palác svetové hviezdy v novom šate po rozsiahlej rekonštrukcii. Urobili sme si zopár fotiek, nech sa máme doma s čím pochváliť a pokračovali sme cestou do neďalekého mesta Nice, ktoré je najväčším mestom Azúrového pobrežia. Chytilo za srdce asi každého z nás a už po pár minútach ho väčšina vyhlásila za jednoznačne najkrajšie mesto celého nášho zájazdu. Niet divu, veď komu by sa nepáčili luxusné hotely popri pláži, azúrovo čisté Stredozemné more či nespočetné množstvo kvetov a paliem. Spolu sme sa vybrali na miesto, odkiaľ sme mali krásny výhľad na mesto, rohľahlé more, pláž a sedemkilometrovú palmovú promenádu, takže fotoaparátom dal každý určite zabrať. Cestou hore sme videli vodopády, kvetmi vysadené parky a palmy, ktoré spolu s očarujúcim výhľadom na more vytvárali nezabudnuteľný obraz. Po prechádzke sme zakotvili hneď na pláži a užívali si teplé lúče slnka a fascinujúci šum mora, potom sme sa rozpŕchli do ulíc mesta Nice a spoznávali jeho zákutia. Nakoniec sme sa všetci spokojní s Azúrovým pobrežím rozlúčili, Nice očarilo naozaj všetkých. Poslednou zastávkou bolo mesto Eze, kde sme absolvovali prehliadku parfumérie. Nakúpili sme ešte posledné darčeky a vyrazili sme na dlhú cestu domov, na Slovensko, obohatení o nové zážitky, o krásne spomienky. Cestou sme si stihli obzrieť krajinu Talianska, Slovinska či Maďarska, zaspievať si už dobre známu hymnu celého výletu a v poobedňajších hodinách sme v nedeľu s celou posádkou autobusu úspešne dorazili do Bardejova, kde na nás už netrpezlivo čakali blízki.
     Celú túto zahraničnú exkurziu by som hodnotila ako skvelú skúsenosť, pretože sme spoznali nové krajiny, videli naozaj úžasné a rôznorodé miesta, získali nové zážitky, oprášili angličtinu a zažili spolu kopec zábavy. Keby so  sa mala rozhodnúť ešte raz, idem určite znova, lebo to naozaj stálo za to a myslím si, že už teraz každý očakáva, čo nám prinesie budúci školský rok.
     Veľké poďakovanie za to, že sme sa na exkurzii mohli zúčastniť, patrí vedeniu školy a najmä pani profesorkám PhDr. Lenke Lukáčovej, Mgr. Slávke Kollárovičovej a Mgr. Danke Gregovej, ktoré si nás zobrali na zodpovednosť. Poďakovanie patrí aj najlepšiemu šoférovi Jankovi Sobekovi a úžasnému sprievodcovi Mgr. Františkovi Chrzanovi, ktorí pre nás spolu s pani profesorkami tento skvelý výlet pripravili. Vďaka nim a ich neustále dobrej nálade naň nikto nezabudne.
 
Nikola Guľová, študentka 3. B triedy
 
Fotogaléria:
 
 
Last Updated ( Friday, 25 July 2014 12:58 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin