Splnený sen (ORUJ - Moskva) PDF Print E-mail
Saturday, 21 June 2014 22:07

Keby ste mi na začiatku tohto roka povedali, že pôjdem do Moskvy, bolo by to nádherné, no neverila by som tomu. Navštíviť Rusko a predovšetkým Moskvu bol vždy jeden z mojich najväčších snov. Splnil sa mi práve vďaka Olympiáde v ruskom jazyku (ORUJ).

Moja cesta sa začala už na krajskom kole ORUJ v Prešove, kde som sa umiestnila na 1. mieste vo svojej kategórii. Nasledoval postup na celoslovenské kolo ORUJ do Bratislavy. Tam sme sa dozvedeli skvelú správu, že tento rok sa organizuje Medzinárodná olympiáda v ruskom jazyku práve v Moskve, kde pôjdu víťazi celoslovenského kola. To ma ešte viac motivovalo a bojovala som zo všetkých síl. Keď pri vyhlasovaní výsledkov povedali, že som vyhrala, neverila som vlastným ušiam. Celá som sa chvela od šťastia a hovorila som si: "Vika, veď ty pôjdeš do Moskvy." Nemohla som sa z toľkého nadšenia spamätať. Hneď som volala domov a tiež mojej pani profesorke ruštiny PhDr. Jarmile Almássyovej. Všetci sme boli šťastím bez seba.

Nasledovalo vybavovanie víz a ďalších dokumentov. Pani profesorka, ako skúsená návštevníčka Moskvy, ma svedomito pripravovala a dávala mi cenné rady. V popoludňajších hodinách aj cez víkendy sme pripravovali prezentáciu k vybranej téme, učili sa k jednotlivým témam, robili testy a hľadali na internete ďalšie informácie. Okrem toho som sa učila text na prednes prózy, ale napriek tomu som bola stále plná očakávania, ako to tam bude prebiehať.

5. júna 2014 sme sa všetci deviati reprezentanti Slovenska, vrátane našej vedúcej PhDr. Márie Matúškovej, stretli v Bratislave a na druhý deň sme leteli z Viedne. Pristáli sme na moskovskom letisku Domodedovo, ktoré nás ohúrilo svojou veľkosťou a unáhlenosťou. Po všetkých kontrolách nás privítali ruskí študenti. Luxusnou "maršrutkou" sme sa presunuli do rozprávkového svetoznámeho hotela Korston na Vrabčích horách. Všade okolo vás ruské nápisy, rusky hovoriaci ľudia, čo viac si môžete priať? Až tam som si uvedomila, že som v Moskve a že si žijem svoj sen. Z hotela sme mali výhľad na Univerzitu Lomonosova, Moskvu City či preslávený štadión "Lužniki."

Na ďalší deň sme mali slávnostné otvorenie Medzinárodnej olympiády v Inštitúte A. S. Puškina pod záštitou Medzinárodnej asociácie učiteľov ruského jazyka a literatúry "MAPRJAL" a za podpory Ministerstva vzdelávania a vedy Ruskej federácie. Postupne sme sa zoznamovali s ostatnými účastníkmi. A nebolo nás málo. Účasť prijalo 205 študentov z 29 krajín.

7. až 9. júna 2014 prebiehalo samotné skúšanie. Súťažili sme v testoch z ruského jazyka, ústnych odpovediach z histórie a kultúry Ruska a zúčastnili sme sa aj tvorivých súťaží ako "Mladý recitátor" a "Mladý rečník." Tak ako každá krajina, aj my sme prezentovali naše krásne Slovensko v rámci kultúrneho programu, kde sme tancovali a spievali.

Ďalšie dni si pre nás organizátori pripravili skutočne bohatý a pestrý program: prehliadku Kremľa a jeho pamiatok, výletnú plavbu po rieke Moskva, návštevu Parku Gorkého, Moskovského cirkusu na Farebnom bulvári či prechádzku po prekrásnej ulici Arbat. Počas tohto pobytu sme navštívili aj úchvatné moskovské historické metro z 19. storočia. Mala som možnosť navštíviť miesta, ktoré som dovtedy poznala len z obrázkov a rozprávania iných ľudí.

11. júna 2014 v nádhernej sále hotela Korston prebehol ceremoniál slávnostného ukončenia a vyhodnotenia 13. ročníka Medzinárodnej olympiády v ruskom jazyku. Podľa dosiahnutých bodov v súťaži a za body za prezentáciu sa udeľovali medailové pásma. Keďže som tých bodov nazbierala dosť, dosiahla som zlatú medailu v podobe diplomu prvého stupňa, čomu som sa nesmierne potešila. Musím pochváliť ruských organizátorov tejto olympiády za skvelú prípravu celého podujatia. Cítili sme sa tam skvelo a užili sme si každú minútu.

Tento týždeň strávený v Moskve patril medzi najkrajšie obdobia v mojom živote. Spriatelila som sa s úžasnými ľuďmi z rôznych kútov sveta, napríklad z Kazachstanu, Číny, Nemecka, Spojených štátov, Vietnamu, Litvy, Talianska a ďalších. Aj my Slováci sme boli skutočne skvelý kolektív. Všetci sme tam boli naozaj ako jedna veľká rodina. Bola to obrovská skúsenosť do života a som šťastná, že som mohla byť súčasťou tohto veľkolepého podujatia svetového významu. Som rada, že som si z cudzích jazykov vybrala práve ruský jazyk, pretože som na vlastnej koži zažila, aká je ruština vo svete populárna a že sa s ňou vo svete nestratím.

Týmto by som chcela srdečne poďakovať hlavne svojej rodine za podporu, pani profesorke PhDr. Jarmile Almássyovej za prípravu a pomoc, svojej pani učiteľke zo základnej školy Mgr. Jane Foltovej, PhDr. Rozálii Kusendovej za prípravu na recitáciu, vedeniu GLS, svojim spolužiakom, priateľom, ktorí pri mne stáli a podporovali ma. Všetci títo ľudia mi pomohli pri plnení môjho sna. Ďakujem.

Viktória Čepigová, študentka 2. D triedy

Last Updated ( Friday, 25 July 2014 12:28 )