Kodaň poznám lepšie ako Prešov PDF Print E-mail
Written by Alena Gombošová   
Monday, 06 October 2014 15:44

    Do Dánska som odišla začiatkom augusta 2013 a na Slovensko som sa vrátila v júli 2014. Prvé tri dni v Dánsku počas "popríchodového" sústredenia boli super, nikdy som nevidela toľko národností pokope a nikdy som toľko nerozprávala po anglicky, bol to pre mňa anglický rečový "attack". Potom si ma vyzdvihla moja hostiteľská rodina, vyzeralo to, ako keby ožili z fotiek, ktoré mi poslali. Boli úžasní, ani vo sne by mi nenapadlo, že sa môžem dostať do takej rodiny, ktorá ostane "mojou rodinou" do konca môjho života. Prešla som s nimi takmer celé Dánsko a aj vďaka nim som mohla vidieť Paríž a Berlín.

    Keďže Dánsko je v Európe, myslela som si, že s medzi ním a Slovenskom nemôžu byť až také veľké rozdiely - opak bol však pravdou. Ako prvé som mohla vidieť zmenu v strave a režime dňa. Asi po jeden a pol týždni som nastúpila do školy - na gymnázium, ktoré malo tri ročníky. Študovala som v poslednom maturitnom ročníku, kde som mala aj dánsku stužkovú, na ktorú budem ešte dlho spomínať. Študovala som v dánčine, čo bolo na začiatku neskutočne ťažké, ale po polroku som sa už vyjadrovala iba po dánsky a nemožné sa stalo možným.

    Jediný "dánsky problém" prestavovali pre mňa ľudia, lepšie povedané teenegeri v mojom veku. Ak by ste čakali (možno trochu tak ako aj ja), že sa budú o vás ako nového študenta z inej krajiny zaujímať, ste na omyle. Celkovo je o Dánoch známe, že sú rezervovanejší a chladnejší, môžete si povedať, že, samozrejme, nemôžem mať najlepších kamarátov za mesiac, ale bolo to iné. Na druhej strane s kamarátmi, ktorých som v Dánsku získala, som v stálom kontakte.

    Na záver by som chcela povedať, že nie je všetko také ľahké a ružové, ako sa zdá. Donúti vás to premýšľať nad vecami, nad ktorými ste sa nikdy nezamýšľali. Uvedomíte si, čo pre vás znamená rodina a praví priatelia. Naučíte sa prekonávať samých seba v každodennom živote, pretože "to, že je niečo nové, neznamená, že to je zlé" - túto vetu, ktorú som si opakovala veľmi často. Za každými slzami sa skrýva nová životná skúsenosť, ktorá vás posúva vpred.

    Neváhajte a bežte aj vy do sveta Smile!

                                                             Natália Gurská, študentka GLS, 4.D

Last Updated ( Saturday, 18 October 2014 22:38 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin