Netradičné dopoludnie študentov GLS s históriou PDF Print E-mail

4. februára 2016 si skupina seminaristov z dejepisu vyskúšala, aké je to byť študentom Inštitútu histórie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Využili sme totiž príležitosť Dňa otvorených dverí a absolvovali prehliadku univerzity spolu so šnúrou prednášok pod názvom Synovia a dcéry mocných.

Hneď po vstupe do budovy nás privítali študenti histórie oblečení v najrôznejších dobových kostýmoch a po usadení sa na najvyšších miestach v aule, ktorá bola naozaj preplnená študentmi z celého kraja, sme si najskôr vypočuli zopár základných informácií o možnostiach štúdia a o všeobecnom vybavení univerzity.

Obsah prednášok bol širokospektrálny. Dozvedeli sme sa o mnohopočetných deťoch egyptského faraóna Ramzesa II., ktoré sa stali večnými čakateľmi na trón v Novej ríši pre jeho dlhovekosť. Ďalšou témou bol život mladých aristokratov v Uhorsku v ranom novoveku. So zvedavosťou sme počúvali o rozmaznanom živote šľachtických detí (aké mali hračky, kto boli ich pestúnky a dojky, v akom veku uzatvárali manželstvá, často už ako deti). Deti alebo sobášne figúrky? Mária Terézia a jej dcéry boli ďalšou zaujímavou témou. Dozvedeli sme sa, že cisárovná Mária Terézia mala 16 detí. Z deviatich dcér sa dožilo dospelosti sedem. Mali rôzne osudy, najznámejšia z nich bola Mária Antoinetta, popravená manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Ani život detí rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa I. a jeho ženy Alžbety Bavorskej (známej pod menom Sisi) nebol celkom šťastný. Zo štyroch detí sa dospelosti dožili traja, dve dcéry Gizela a Mária Valéria a jediný syn Rudolf, ktorý ako budúci následník trónu, žiaľ, spáchal samovraždu. Posledná prednáška nám priblížila životné osudy Jána Masaryka, syna prvého prezidenta ČSR. Záhada jeho vraždy alebo samovraždy dodnes nebola celkom vyriešená.

Prednášky trvali takmer 3 hodiny bez prestávky a to bolo pre nás stredoškolákov dosť neobvyklé. Avšak organizátori to dobre premysleli a hneď po skončení nám "doboví sprievodcovia" ukázali aj ďalšie priestory univerzity, takže sme trochu rozchodili zasedené kostry. Pomocou interných doktorandov sme sa zoznámili aj s Centrom excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu PU.

V závere sme zhodnotili, že škola pôsobí celkom príjemným komorným dojmom, no mnohí z nás ešte ani netušia, ktorým smerom sa budú uberať ich kroky po skončení strednej školy.

Aj tak sa dajú spestriť hodiny dejepisu 3. a 4. ročníka, ktorí navštevujú výberové semináre. Podujatie pre nás pripravili naši vyučujúci PhDr. A. Šimová a Mgr. Š. Matiaš.

Ivana Ščuroková, študentka GLS