Praktikum angličtiny študentov GLS na cestách po Veľkej Británii PDF Print E-mail
     Naša dlho očakávaná cesta, na ktorú sme sa všetci tešili, sa začala 11. marca 2016.  Vo večerných hodinách sme spoločne vyrazili na jazykovo - poznávaciu exkurziu  do Veľkej Británie. Z väčšej časti pasažiermi boli „bilingválci“ z 1.G, ale nechýbali ani študenti z iných tried GLS. Cesta k nášmu cieľu viedla cez Poľsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko a Francúzsko. V skorých ranných hodinách sme sa plavili   trajektom cez Lamanšský prieplav. Očaril nás krásny východ slnka, uchvátil pohľad na nádherné biele útesy. To sme už  vedeli, že čoskoro zakotvíme v prístavnom meste Dover.

Prvá zastávka v Anglicku bola v meste Cantenbury, kde niektorí z nás ochutnali tradičné anglické raňajky. Nasledoval tajomný Stonehenge, z ktorého dýchala starobylá atmosféra. Prostredníctvom prezentácie, ktorá nás preniesla  do života  v praveku, sme spojili minulosť s prítomnosťou. Plní dojmov zo Stonehenge sme konečne zakotvili v Barnstapli, kde si nás vyzdvihli naše hosťovské rodiny, prostredníctvom ktorých sme sa ponorili do anglického štýlu života.

Počas celého týždňa sme navštevovali jazykovú školu SOL, v ktorej sme si obohatili slovnú zásobu a naučili sa aj o kultúre a histórii severného Devonu. Program bol zabezpečený od rána do večera. Každý deň sme absolvovali 4 vyučovacie hodiny, každá z nich bola jedinečná. Naše anglické učiteľky Kirsty a Cathrine nás nenásilnou formou donútili komunikovať. Hodiny sa realizovali zábavnou formou, zväčša hrami. Tak ako v každej škole, aj my sme dostávali domáce úlohy, ktoré sme bez problémov riešili.  Zvyšný čas sme trávili spoznávaním nových miest v častiach severného Devonu.

Hneď  prvý deň sme začali prehliadkou Barnstaplu s neobyčajným sprievodcom Tomom. Ďalšie dni nás sprevádzal Tim, s ktorým sme navštívili nádherné
miesta - pláže vo Woolacombe a Ilfracombe, Knightshayes v Tivertone, prímorskú  dedinku Clovelly a celodenný výlet do mesta  Exeter. Videli sme veľa zaujímavých pamiatok a dozvedeli sa množstvo informácií. V posledný deň nás namiesto výletu čakala výzva urobiť  anketu s obyvateľmi   Barnstaplu a neskôr prezentácie našich projektov.

Samozrejme, nežili sme iba zo vzduchu, museli sme aj niečo jesť. Každý deň sme ochutnali rozličné jedlá britskej kuchyne. Deň sme začínali raňajkami, ktoré prevažne tvorili cereálie s mliekom, toasty s džemom a čiernym čajom alebo džúsom. Naše rodiny nám každodenne pripravovali „packed lunch“- sendviče na obed, no niektorí z nás to nepochopili a zjedli všetko na desiatu.  Po návrate z výletov nás však  „doma“  čakala výdatná večera.

V nedeľu ráno sme sa rozlúčili s našimi hosťovskými rodinami a vyrazili za ďalším dvojdňovým dobrodružstvom do Londýna. Ako správni študenti, ktorí sa chcú vzdelávať, sme nemohli vynechať slávne múzeá - National History Museum, Science Museum a British Museum. Navštívili sme sídlo kráľovnej - Buckingham palace. Prešli sme sa po populárnom Tower Bridge, z ktorého sme videli aj Tower of London. Nasledujúci deň bol pre nás najväčším zážitkom -  výhľad na Londýn z vtáčej perspektívy prostredníctvom London Eye. Nechýbali ani nákupy na svetoznámej Oxford Street. Plní nadšenia a zvedavosti sme na vlastnej koži vyskúšali  metro. Potulky Londýnom boli obohatené aj o zaujímavosti z histórie v podaní našich  učiteľov.

S ťažkým srdcom, ale aj túžbou po domove, sme  opustili pôdu Veľkej Británie. Cesta ubehla rýchlo a bez problémov, takže domov sme došli živí a zdraví. Vďačíme za to hlavne šikovným šoférom, ktorí zvládli jazdu aj po ľavej strane cesty. Poďakovanie patrí aj našim trpezlivým profesorkám - organizátorke Mgr. Jane Štalmachovej, Ing.  Zuzane Druskovej, Mgr. Martine Harčaríkovej a Mgr. Stanislave Harčaríkovej.

Tento jazykovo-poznávací výlet odporúčame aj iným študentom, pretože sme si ho nielen užili a zdokonalili sa v anglickom jazyku, ale obohatili sme sa aj o nové vedomosti, ktoré sa nám určite zídu v budúcnosti.

V. Vaňová, Z. Meščanová, K. Hajgajdová, S. Šoltésová, A. Daňková,
účastníčky kurzu GLS

Last Updated ( Wednesday, 20 April 2016 13:29 )