Každá skúsenosť v živote má svoje klady aj zápory PDF Print E-mail
     Už od základnej školy som uvažoval nad tým, aké by to bolo študovať v Amerike, spoznať novú kultúru, nových ľudí a hlavne zdokonaliť sa v anglickom jazyku. Spočiatku som tomu ešte nevenoval pozornosť, avšak v druhom ročníku na Gymnáziu L. Stöckela táto predstava opäť vyvstala. Pomyslenie na to, že budem jedným zo študentov, ktorí dostanú možnosť študovať v zahraničí, ma tak nadchlo, že som na to odvtedy nedokázal prestať myslieť. Neskôr som svoje rozhodnutie oznámil rodičom, ktorí ma v tom po chvíli presviedčania plne podporili. Nasledoval dlhý a zložitý proces, v ktorom som musel vypĺňať mnoho papierov a žiadostí. Po pár mesiacoch sa mi ozvala agentúra, že mi našli rodinu, v ktorej budem v USA bývať. Ani som sa nenazdal a nastal koniec júla, čas, keď som odlietal za veľkú mláku, aby som si vyskúšal, aké je to osamostatniť sa a začať niečo nové. 
 
     Po náročnom lete som sa konečne ocitol v slnečnej Kalifornii a so zmiešanými pocitmi v hlave som sa po prvýkrát stretol s mojou hosťovskou rodinou, ktorá ma čakala na letisku. Bola ňou staršia pani menom Carroll, ktorá okrem mňa hosťovala taktiež aj študentku z Vietnamu, ktorá sa volala Thien. Hneď v prvý deň zo mňa všetko to nadšenie trochu opadlo a uvedomil som si, že realita je niekedy iná ako naše predstavy. Avšak po pár dňoch som začal chodiť do školy, v ktorej som si postupne nachádzal kamarátov a všetko sa odrazu začalo zlepšovať. Keďže škola, ktorú som navštevoval, sa nachádzala iba pár desiatok kilometrov od mexických hraníc, väčšina študentov boli  Hispánci, ktorí sú na rozdiel od Trumpovho názoru veľmi priateľskí a ochotní Smile. V škole som si ako každý iný študent zvolil ľubovoľné predmety, ktoré budem študovať
  každý deň. Na školu som si zvykol pomerne rýchlo a ľahko, keďže v USA je systém školstva trochu ľahší ako u nás. Väčším problémom bolo prispôsobiť sa typickej americkej strave, ktorej polovicu tvoria hamburgery a chipsy, čo však môže niektorým ľuďom naopak vyhovovať.
     Okrem mňa, Thien a hosťujúcej mamy Carroll s nami bývali aj štyri malé psy, vďaka ktorým sme spoznali niekoľko miest v južnej Kalifornii, keďže sme s nimi chodili po rôznych súťažiach, očkovaniach, strihaniach Smile. Spolu s ostatnými výmennými študentmi a ich rodinami sme tiež navštívili Los Angeles a Las Vegas, čo bolo a aj ostane pre nás neopísateľným zážitkom.
 
     Na záver by som len povedal, že každá skúsenosť v živote má svoje klady aj zápory, a aj keď môj pobyt v USA nebol ani zďaleka ideálny, dalo mi to veľkú a cennú skúsenosť a taktiež nezabudnuteľné zážitky, ktoré vo mne ostanú navždy.
 
Dominik Pacosa, študent GLS, 4.C
 
Fotogaléria:
 
  
  

Last Updated ( Wednesday, 19 October 2016 16:22 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin