Môj prvý úspech v Olympiáde ruského jazyka PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková
Saturday, 02 September 2017 18:41

Môj prvý úspech v Olympiáde ruského jazyka

Vždy som sa rada učila angličtinu a ruštinu, ktoré som si vybralaaj ako cudzie jazyky na Gymnáziu L. Stöckela.Aj preto som sa rozhodla zapojiť do Olympiády v ruskom jazyku. Pripravovala ma na ňu mojapani učiteľka ruského jazyka PhDr. Jarmila Almássyová. Venovali sme sa rôznym témam, opisu obrázkov aj testom z gramatiky. Počiatočnú neistotu hneď vystriedala radosť, keď sa mi podarilo zvíťaziť v školskom a následne aj v krajskom kole. Potom prišla tá najväčšia výzva – reprezentovať svoju školu Gymnázium L.Stöckela na celoštátnom kole tejto súťaže.Konalo sa 11. – 12. apríla 2017 v Bratislave v Centre účelových zariadení, stredisku Inštitútu pre verejnú správu a organizovala ho IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.                                                                                                                      V prvý deň po príchode a registrácii bolovšetkých 46 súťažiacich rozdelených podľa svojich kategórií. Hneď v tento deň sa konala písomná časť olympiády pozostávajúca z čítania a počúvania textov s porozumením, testu z ruskej kulturológie a gramatiky. Písomnú časť sme zakončili písaním slohov a recitáciou. Z týchto dvoch disciplín sme si však mohli vybrať. Tí, ktorí dali prednosť slohu, mali možnosť vyberať si z troch zaujímavých tém: „Alexandrovci, bojovníci za mier vo svete“, „Čo mi dalo čítanie ruskej klasickej literatúry“ a  „Bol prekrásny zimný deň“. Bola som nerozhodná, no napokon som písala sloh na poslednú z týchto tém. Večer všetkým súťažiacim dobre padla vychádzka do historického centra nášho hlavného mesta so sprievodkyňou, ktorá nám pripravila prehliadku v ruskom jazyku.                                 Na druhý deň sa hneď ráno začala ústna časť olympiády. Prvou časťou bola konverzácia na jednu z piatich vybraných tém. V kategórii, v ktorej som súťažila aj ja, to boli „Masmédiá v živote mladého človeka“. Bolo to zaujímavé, pretože v každej porote bol jeden učiteľ pochádzajúci z rusky hovoriacej krajiny. Potom nasledovala beseda na tému „Ruský film a divadlo“. Súťaž sme zakončili rozprávaním o zaujímavých miestach a osobnostiach Ruska. Po obede sme sa dozvedeli dlho očakávané výsledky nášho dvojdňového snaženia.

Umiestnila som sa na 4. mieste vo svojej kategórii B1.Všetci súťažiaci boli odmenení diplomom, peknou knihou a traja najlepší aj medailou.Celá táto súťaž bola pre mňa dobrou skúsenosťou, príležitosťou stretnúť nových ľudí zo všetkých kútov Slovenska a možnosťou navzájom si vymeniť vedomosti. A hociby cesta domov bola určite príjemnejšia s medailou na krku, bola som celkom spokojná aj so svojím konečným umiestnením.

Natália Sobeková, študentka GLS, 2.C Richvald 144 085 01 Bardej