Geografická exkurzia GLS o poznávaní známych aj neznámych kútov Talianska PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková   
Saturday, 02 September 2017 18:57

Geografická exkurzia GLS o poznávaní známych aj neznámych kútov Talianska

 

Celý tzv. maturitný týždeň bol pre nás nekonečný, pretože sme sa nevedeli dočkať sobotného rána. V teň deň – 27. mája 2017 krátko pred 9.00 hod. na nás študentov Gymnázia L. Stöckela čakal pred športovou halou v Bardejove naštartovaný Rolls-Royce medzi autobusmi, „tátoš“ od dopravnej spoločnosti Chrzan s r. o., ktorý nás spolu so svojimi šoférmi vozil šírim talianskym krajom.

Cesta prebehla bez problémov, pretože sme v pravidelných intervaloch počuli cez reproduktory charizmatický hlas nášho pilotného vodiča Mgr. Františka Chrzana, ktorý nás svojím vtipným slovom sprevádzal celou trasou. Prešli sme cez metropoly Slovenska (Bratislava), Rakúska (Viedeň) a Talianska (Tarvisio, Bologna, Florencia). Do Ríma sme dorazili v nedeľu v ranných hodinách plní očakávaní.

Prvý deň sme navštívili najmenší štát sveta – Vatikán. Prezreli sme si Námestie sv. Petra, Baziliku sv. Petra a naživo sme videli pápeža Františka pri poludňajšej modlitbe. Do hotela sme sa dopravili hromadnými dopravnými prostriedkami Ríma. Po namáhavej ceste sme si lepšie ubytovanie nemohli ani predstaviť – Camping Village Roma. Kúpanie v bazéne, výborná trojchodová večera a príjemné večerné posedenie na čerstvom talianskom vzduchu...

Nasledujúci deň sme sa presunuli do oblasti Kampánia. Keďže sme boli na geografickej exkurzii, nemohli sme odísť bez výstupu na driemajúcu (našťastie sa to nezmenilo ani počas nášho pobytu) sopku Vezuv. Kľukaté a úzke cesty smerom k nej zvládol náš autobus bez oškretia, hlavne vďaka našim úžasným vodičom. Aby sme si mohli prezrieť aj dno krátera, museli sme si trošku "vyšliapať", čo sme po niekoľkohodinovej ceste autobusom vrelo privítali. Následne sme sa prepravili k pamiatke, ktorá nám ukázala, ako môže vyzerať mesto po výbuchu sopky – na rad prišli Pompeje. Nasávali sme históriu z prázdnych kamenných domov a uličiek plných turistov. Presunuli sme sa do nového hotela, pre zmenu v Neapole, a po celom dni sme si  vychutnali večeru.

Nasledoval tretí deň poznávania neznámych krajov Talianska. Po ceste naspäť do Ríma sme sa zastavili v centre mesta Neapol, kde sme si prezreli hrad Castel Nuovo. Potom sme sa tešili na návštevu rímskej rekreačnej oblasti Lido di Ostia pri Tyrrhenskom mori. Mali sme možnosť otestovať taliansku pieskovú pláž a kúpanie v mori. Zrekreovali sme sa na taliansky spôsob a boli sme pripravení na ďalšie historické pamiatky. Vrátili sme sa späť do centra Ríma a navštívili Baziliku sv. Pavla. Vnútorný obvod celej baziliky zdobili profily pápežov a celá bola prepracovaná do posledných detailov. Pozreli sme si aj fascinujúcu Fontanu di Trevi a hodili sme si do nej aj my mincu želaní... Uvidíme, či sa splnia. Povinný nákup suvenírov a pravej „gelato“ (zmrzliny) sme splnili na výbornú a presunuli sme sa metrom a autobusom na pre nás už známe miesto – Camping Village Roma. Večera a konečne posteľ!

Počas nášho posledného talianskeho dňa sme si prezreli „rímsku klasiku“ – Koloseum a Forum Romanum. Koloseum nás uchvátilo svojou mohutnosťou a historickou plnosťou. Prebudilo v nás nápady na originálne fotky. Pri prechádzke antickým Rímskym fórom sme si uvedomovali, že sa náš perfektný zájazd pomaly, ale isto končí... Vrátili sme sa do campingu, kde na nás čakala rozlúčková večera – pizza. Ale predtým sme si ešte nakúpili posledné talianske dobroty a „hodili“ sa do bazénu. Zjedli sme toľko kúskov pizze, že počet radšej nebudem prezrádzať. Skoro každý večer sme si pochutnali na talianskych cestovinách, ale ani to nás neodradilo nezaľúbiť sa do Talianska, jeho kultúry a kuchyne. Plní jedla a zážitkov sme vyštartovali domov. Aj cesta späť bola bezproblémová a sprevádzaná hláseniami autobusového rozhlasu.

Poznávanie „Itálie“, príjemné okolie, príroda, rozmanitá talianska architektúra, dobré talianske jedlo, more s plážami a hlavne tí najúžasnejší ľudia. Všetko sa dá zažiť za šesť dní práve vďaka našej škole, Gymnáziu L. Stöckela v Bardejove. Naše velikánske ďakujem patrí pani profesorkám Mgr. Lenke Lukáčovej a Mgr. Gabriele Žákovej za organizáciu exkurzie, a tiež pánovi profesorovi Mgr. Marekovi Ondrušekovi, ktorý nad nami po celý čas držal ochrannú ruku. Ďakujeme za bezpečnú jazdu spoločnosti Chrzan s r. o., hlavne Mgr. Františkovi Chrzanovi, ktorý nám okrem šoférovania vtipným slovom spríjemňoval cestu v autobuse a v neposlednom rade ďakujeme nášmu sprievodcovi pánovi Antonovi Hudákovi, vďaka ktorému sme poznávali (aj nové) historické skutočnostiJ.

Barbora Žáková, študentka GLS, 2.D
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin